Traktöre ‘hurda teşviki’ geliyor

0
979
Traktore-hurda-tesviki-geliyor

Trafikteki yaşlı otomobiller için beklenen hurda teşviği konusunda ilerleme sağlanamazken, on binlerce yaşlı traktör için benzer bir uygulamanın gündemde olduğu bildiriliyor. Hükümetin, traktöre yönelik hurda teşviği için çalışmaları başlattığı, Maliye Bakanlığı’ndan bütçe beklendiği öğrenildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, traktöre hurda teşviği için incelemelere başladı. Bu çerçevede Türkiye’deki traktör varlığıyla ilgili veriler karşılaştırılırken, bundan sonraki süreçte Maliye Bakanlığı’ndan hurda traktör teşviği için bütçe bekleneceği belirtiliyor. Traktörlere yönelik teşviğin kapsamının ise, Maliye Bakanlığı’nın maliyet hesaplamasından sonra netleşecek.

Advertisement

10 yaş fark var

Henüz son halini almayan teşvik taslağına göre kredi desteği de sağlanması durumunda, onbinlerce çiftçinin, traktörünü yenileme imkanı bulabilecek. Türkiye’de 1.5 milyona ulaşan traktör parkının yarıya yakınının, çiftçiye yük oluşturacak derecede eski olduğu, bu eski traktörlerin yakıt ve yağ sarfiyatının yanı sıra bakım maliyeti konusunda da büyük yük oluşturduğu biliniyor. Türkiye’deki traktörlerin ortalama yaşı 25 ve bu da, Avrupa ülkelerindeki traktör parkının yaş ortalamasıyla karşılaştırıldığında yaklaşık 10 yıl fazla.

Ağır ticari araçlardan9 sonra 20 yaş üstü otomobiller için de hurda teşviği gündeme gelmişti. Ancak bu yıl yapılması beklenen çalışmadan henüz ses çıkmadı. Hükümet, son olarak hurda teşviğiyle sıfır otomobile vergi indiriminin birlikte yürütüleceği bir proje üzerinde çalıştığını duyurmuştu. 20 yaş üzerinde 2’si binek olmak üzere yaklaşık 4 milyon araç bulunuyor.

haber365

Bir Cevap Yazın