Traktörün yolunu hava belirleyecek

0
1042
Traktörün yolunu hava belirleyecek

KOÇ topluluğu bünyesinde bulunan Türk Traktör’ün Genel Müdürü Marco Votta, kuraklık yaşanması beklenen gelecek aylarının tarım makineleri sektörü üzerindeki etkisini değerlendirerek, “Kuraklık devam ederse piyasada düşüş olacaktır. Ancak bunu demek için çok erken” dedi.

Türk Traktör’ün 2013 yılı finansal sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Votta, “Tarım makineleri sektöründe en önemli değişkenler arasında hava koşulları bulunuyor. Örneğin, 2012’de çok yağış aldık ve meyve sebze üretiminde sorunlar yaşadık. Piyasa buna bağlı olarak düşüş yaşandı. Bu yılda en önemli etkilerden biri hava koşulları olacak” dedi.

PAZAR PAYI YÜZDE 49

Votta, Türk Traktör’ün 2013’teki finansal sonuçlarını değerlendirerek geçen yılı başarılı bir performansla tamamladıklarını ve pazardaki liderliklerini yüzde 49’a pazar payına yükselttiklerini dile getirdi. Votta, “Ciromuzu yüzde 10 oranında artırarak 2.2 milyar liraya taşıdık” dedi. Sektördeki liderlik pozisyonunu pekiştirmeye devam ettiklerini dile getiren Türk Traktör Genel Müdürü, “Mali açıdan zor geçen yılda kur arttı. İhracatımız ve biçerdöver başta olmak üzere ekipman satışlarıyla ciromuzu arttırdık. Genel anlamda devlet desteği iyi yöndeydi. Doğrudan ve dolaylı destekte yüzde 17 artış oldu. Geçen yıl 24 bin 624 yurt içi satış rakamına ulaştık. Yurt dışına 14 bin 402 adet satış yaptığımız yılda üretilen toplam traktör adedi 38 bin 530 oldu” şeklinde konuştu. Bu yıl traktör satışlarıyla ilgili beklentilerin kendisine sorulması üzerine Votta, “Geçtiğimiz 10 seneye bakınca bu sene çok daha istikrarlı bir piyasa bekliyoruz. Piyasayı bekleyeceğiz, piyasanın zaten yarısını biz oluşturuyoruz. Piyasanın dışında hareket edemeyiz zaten. Bunun yanında seçimler ve kur dalgalanması gibi etkenleri, faiz oranlarını da takip ediyoruz. Bu yıl için piyasayla uyumlu bir trend öngörüyoruz” yorumunu yaptı.

SAKARYA FABRİKASI BU YIL AÇILIYOR

Türk Traktör Genel Müdür Yardımcısı Memet İlkan Kamber ise şirketin bu yıl Sakarya’da açılacak fabrikası için 80 milyon dolarlık bir yatırım bütçeleri bulunduğunu, istihdam konusunda 800-1000 arasında personel düşünceleri bulunduğunu aktardı. Kamber, “Yeni fabrika daha büyük traktörleri de yapmamıza olanak sağlayacak” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın