Trakya Arısını Islah Çalışmaları Başladı

1
1453
trakya kitapKırklareli Tarım Müdürlüğü, Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile Namık Kemal Üniversitesi arasında yapılan protokol kapsamında, Trakya arısının ıslah projesi çalışmalarına başlanıldı.

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Armutveren köyü Karanlık mevkinde 45 kovandan oluşan arılık sahası oluşturuldu. Kırklareli Tarım Müdürü Hasan Çebi, yaptığı açıklamada, çalışmalar kapsamında Trakya arısının özelliklerinin ortaya çıkacağını belirten Çebi, Trakya arısının kendi kendine temizleme gücü olan bal verimi yüksek bir arı eko tipini ortaya çıkaracaklarını bildirdi.
Kovanda 16 kilo olan ortalama bal verimini 25-30 kiloya çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Çebi, şunları belirtti:
”Çalışmalar kapsamında, hastalıklara karşı dirençli arı kolonileri oluşturulacak. Trakya arısı, Kafkas arısından sonra koruma altına alınan ikinci arı ırkı olma özelliğini taşıyor. Bu yüzden çalışmalara ciddi anlamda önem veriyoruz. Arılardan bazı numuneler alınarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gönderilmek üzere, Namık Kemal Üniversitesi’ne teslim edildi. Çalışmalar hızla devam ediyor. Çalışmalar kapsamında arilik sahasında kovan sayımızı da arttırmak istiyoruz.”
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Ulus da Türkiye’nin arı ırkları bakımından dünyanın en zengin ülkesi olduğunu, bu zenginliğe karşılık Türkiye’deki arı türlerinde verim bakımından ve hastalıklar konusunda çok ciddi sorunlar bulunduğunu belirtti.
Ülkede ıslah boyutunda daha önce yapılan ve sonuçlanmış bir çalışma olmadığına işaret eden Ulus, ”Arımızın kıymetini bilim adamlarından öğrendik. Biz, Trakya’daki damızlık arının, başka bir bölgeye gitmesini istemiyoruz. Her bölgedeki ıslah çalışmalarının kendi bölgesinde sürdürülmesinden yanayız. Trakya arısı da aynı şekilde bu bölgeye adapte olduğundan Marmara Bölgesi’nin dışında bir yerde yetiştirilmesini istemiyoruz. Kötü arı veya iyi arı ırkı yok. Her arı, kendi bölgesinde yetiştirildiği ölçüde en iyisidir” diye konuştu.AA
KAYNAK : www.gazetetrakya.com, www.medyakesan.com

1 Yorum

Bir Cevap Yazın