Trakya’da ayçiçeği tarlalarında yangın var

1
993
Trakyada-aycicegi-tarlalarinda-yangin-var

CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Trakya’da ayçiçeği tarlarında büyük bir yangın olduğunu ve üreticinin feryat ettiğini söyledi.

CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Keşan Maltepe köyünde ayçiçeği taban fiyatının açıklanması nedeniyle üreticilerin ürünlerini biçmeme kararı aldıklarını söyledi. Değirmendereli, köy meydanında 2 biçerdöverin önünde toplanan köylülerin, ayçiçeğinde taban fiyatın açıklanmadığını, bu yüzden çok mağdur olduklarını ve fiyatı belli olmayan bir ürünü biçmeyeceklerini dile getirdiklerini aktardı. Değirmendereli, hükümetin ayçiçeği üreticisine sahip çıkması gerektiğini, geçen yıl 1 lira 50 kuruş olan ayçiçeğinin Edirne Ticaret Borsası’nda bugün 1 lira 4 kuruştan işlem gördüğünü söyledi.

Türk çiftçisinin, dünya çiftçilerine göre girdilerinin yüksek olduğuna da işaret eden Değirmendereli, verilen desteklerin mazottan alınan vergi ile eşdeğer olduğunu söyledi. Maltepe köylülerinin çok güzel eyleme imza attıklarını kaydeden Değirmendereli, köylülerin, fiyatı belli olmayan bir ürünü biçmek istemediklerini ve mağdur olduklarını öne sürdü. Hükümete çağrı yapan Değirmendereli, ayçiçeği taban fiyatının açıklanarak Trakya’daki bu yangının söndürülmesi gerektiğini belirtti.

haber365

1 Yorum

  1. Bütün üreticilerimeze sesleniyorum, hiç kimse ayçiçeğini satmasın bekleyelim, eğer fiyat yükselmezse tavsiyem, yağ karşılığı fabrikalara versinler karşılığında yağ alıp biodizel yapalım, nasıl olsa bu dizeli kullanacaz, tayyip biraz daha az vergi alır aklı başına gelir dışarıdan 1 liraya getirmenin, çifciyi zarar ettirmenin faydasını. Zir Müh.

Bir Cevap Yazın