Trakya’da Meyvecilik Hız Kazanıyor

0
1147

Pınarhisar İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Pınarhisar İlçe Merkezinde, 2 Şubat – 6 Nisan 2011 tarihleri arasında 96 saat süreli “Fidan Üretimi Kursu” düzenlendi. Kursa katılan kursiyerlere fidanlık ve meyve bahçesi tesisi kurulması, meyve üretim teknikleri gibi birçok konuda eğitim verildi.

Özellikle son zamanlarda bölgede gelişmeye başlayan meyvecilik için çok iyi bir zemin hazırlayan “Fidan Üretimi Kursu” ile 34 kursiyere eğitim verilerek belge almaları sağlandı.
Kurs, modüler programında “Fidan Üretimi” olarak adlandırılmış olmakla beraber, kursta fidan üretiminden başka genel olarak; fidanlık ve meyve bahçesi tesisi kurulması, meyve üretim teknikleri, terbiye sistemleri ve budama, toprak işleme, sulama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat, depolama ve pazarlama ile ilçemizde yayın olarak yetiştirilen meyveler hakkında konularda eğitim verildi.
Bölgede meyveciliğe paralel olarak son zamanlarda sebzeciliğe de ilgi artmakta. Bu kursla meyve üreticisi ve yetiştiricisi çiftçiler geleneksellikten kurtulup, modern yetiştiriciliğe geçme, her şeyi bilinçli ve tekniğe uygun yapma, böylece kendi ev ekonomisi başta olmak üzere bölge ve ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlanması hedeflendi.

Bir Cevap Yazın