TÜBİTAK projesi domatesin raf ömrünü uzatıyor

0
940
TÜBİTAK projesi domatesin raf ömrünü uzatıyor

Manisa Akhisarlı dört genç girişimcinin 2012 yılından beri üzerinde uğraştığı “Uzun Raf Ömürlü, Doğal Yarı Kuru Domates” projesi, TÜBİTAK’tan destek alacak. Geliştirilen bu proje ile domatesin ömrünün 90 güne çıkarılması hedefleniyor.

Türkiye’de neredeyse tüm yemeklerde ve salatalarda kullanılan, herkesin severek tükettiği yarı kuru domatesin pastörize edilmeden ve koruyucu kullanılmadan raf ömrünü uzatma fikri ile 2012’de harekete geçen dört genç girişimci bugünlerde çok mutlu. Projelerine destek almak için bundan bir süre önce TÜBİTAK’ın Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’na (TEYDEB) başvuran Eko Food girişimcileri, verilecek olan 300 bin TL’lik destek sayesinde bu alanda daha rahat çalışacak. Eko Food’un kurucu ortağı Aşkın Güzel en büyük hedeflerinin ürünün ticarileşmesini sağlamak ve Avrupa piyasasındaki İtalyan ve Fransız egemenliğini kırmak olduğunu söylüyor. Bunu ünü ilk etapta Avrupa’ya satmaya başlayarak yapmayı düşündüklerini de ekleyen Güzel, yurtdışı pazarlarından gelen doğal ve koruyucusuz gıda talebinin son yıllarda zirveye ulaştığının da altını çiziyor.

Uzun raf ömürlü, soğukta da muhafaza edilebilen, marine ve doğal yarı kuru domatesin akıbeti gerçekten de merak uyandırıcı gözüküyor. Projenin başarı ile sonuçlanması durumunda, Türkiye’de üretilecek bu tip gıdalarla yurtdışı pazarlarında büyük bir yükseliş de yaşanacaklar arasında.

Kaynak: tarlasera.com

Bir Cevap Yazın