TÜKAS Yönetmeliği Yayımlandı

0
1552
tukas-yonetmeligi-yayimlandi

Tarım işletmelerine ait tarımsal faaliyetlerin tamamının kayıt altına alınması için kurulacak Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kullanılması, güncellenmesi ve geliştirilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, TÜKAS’ın kurulması, kullanılması, güncellenmesi ve geliştirilmesi ile ilgili kayıt işlemlerinin izlenmesi ve raporlanmasında görev alacak birimlerin belirlenmesini, görevlerin tanımlanmasını, TÜKAS kapsamındaki tarım işletmelerine ait tarımsal faaliyetlerin tamamının kayıt altına alınmasını, düzenlenmesini ve tarımsal üretim bazında tarım istatistiklerinin oluşturulmasına ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Buna göre, TÜKAS’ın yönetimi ile ilgili idari iş ve işlemler Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Tarımsal faaliyete yönelik TÜKAS başvurularını yapmak ve güncellemek için TÜKAS kapsamındaki tarım işletmelerinin sahiplerine ve TÜKAS kayıtlarının oluşturulmasına yardımcı olmak üzere özel sektör veya sivil toplum örgütlerine Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetki verilebilecek.

Tarım işletmeleri, TÜKAS’a kayıt olabilmek ve TÜKAS kayıtlarını güncellemek için, istenen bilgi ve belgelerle, il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunabilecekler. Başvurulara ilişkin zaman aralıkları Bakanlık web sayfası üzerinden duyurulacak.

Tarım işletmeleri, tüm tarımsal faaliyetlerini, üretim yılı içerisindeki başvuru tarih aralığında TÜKAS’a kaydettirecek ve kayıtlarını güncelleyecek.

TÜKAS’a yapılan kayıtlar, esas olarak tarımsal faaliyetin belirlenmesine yönelik olacak, bu kayıtlar hiçbir şekilde mülkiyet tespitinde esas alınmayacak ve mülkiyet hakkı doğurmayacak. Tarım işletmelerinin tarımsal faaliyetlerinde kullanılan girdilerin temininde TÜKAS’a kayıtlılık esas alınacak.

haber46

Bir Cevap Yazın