Tümosan Traktör’de Halka Arz Haftası

0
1394
Tumosan-Traktorde-Halka-Arz-Haftasi

Türkiye”de ilk defa fiyat destekleme mekanizması ve mali performans taahhüdü uygulanacak Tümosan halka arzında talep toplama dün başladı.

Birim hisse fiyatının 4,00 TL olarak belirlendiği halka arzda DenizYatırım kanalıyla 31 aracı kurum görev alıyor. %26”lık hissesini halka arz edecek olan Tümosan halka arzında talep toplama bugün ve yarın da devam edecek.

Albayrak Grubu iştiraklerinden Tümosan”ın (Tümosan Motor ve Traktör Sanayi Anonim Şirketi) halka arzında arz büyüklüğü 120 milyon TL. Halka arzda Tümosan”ın mevcut 105 milyon TL olan sermayesi 10 milyon TL nakit karşılığı olmak üzere 115 milyon TL”ye çıkarılacak. Nakit karşılığı artırılan 10 milyon TL nominal değerli paylar mevcut ortakların rüçhan haklarının tamamen kısıtlanması (sermaye artırımı) ve 20 milyon TL nominal değerli paylar ortak satışı yoluyla olmak üzere toplam 30 milyon nominal değerli pay halka arz edilecek.

TÜMOSAN halka arzında günlük alım emri uygulaması çerçevesinde ilk işlem günü dahil 10 gün süreyle her gün 8 milyon TL”lik (2 milyon adet) alım emri iletilecek. Bonus hisse uygulaması ile halka arzdan alınarak 90 gün süreyle satılmayan hisselere 3 ay sonra %4 bonus hisse verilecek. Mali Performans Taahhüdü çerçevesinde ise; Tümosan”ın 2013 yılına ait Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar ve Net Kar ortalamasının 72,5 Milyon TL”nin altında olması halinde sapma yüzdesi kadar ilave hisse verilmesi gibi Türkiye”de ilk defa uygulanacak teşvik ve uygulamalar bulunuyor. Sanayinin öncülerinden

1975”te motor tahrik ve aktarma organları ve benzeri teçhizatı üretmek amacıyla KİT olarak kurulan Tümosan, 2004 özelleştirmesiyle Albayrak Grubu”na geçti. Üretim tesisleri Konya”da 1.614.000 m2 üzerine kurulu Tümosan, sektöründe pazar payında 2. sırada. Şirket”in yıllık dizel motor üretim kapasitesi 75.000 adet, traktör üretimi ise yıllık 45 bin adet.

haber46

Bir Cevap Yazın