Tunceli’de ceviz yetiştiriciliği

0
1301

cevizGaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, “Ceviz ithal eder hale gelen ülkemizde ‘Her kişiye bir ceviz’şiarıyla görev yapmalı ve Tunceli’de ceviz dikmeliyiz” dedi.

Prof. Dr. Akça, İl Tarım Müdürlüğü tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen “Ceviz Yetiştiriciliği” adlı panelde yaptığı konuşmada, ceviz üretimiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Akça, sunumunda cevizin önemi, besindeğeri ve faydalarını da anlattı. Son yıllarda ülkedeki ceviz ağaçlarının bilinçsizce kesildiğini ifade eden Akça, “Maalesef tüm Türkiye’de olduğu gibi Tunceli’de de bu katliamlar yaşanıyor. Kesilen ceviz ağaçları sanayide kullanılıyor. Bu nedenle, ceviz ithal eder hale gelen ülkemizde ‘Her kişiye bir ceviz’şiarıyla görev yapmalı ve Tunceli’de ceviz dikmeliyiz” diye konuştu.

Ceviz ile ilgili özellikle işleme ve paketleme sektörlerinin hızla geliştiğini, böylece tüketimin de buna paralel olarak arttığını anımsatan Akça, “Ceviz yetiştiriciliği konusunda ülkemiz yoğun çaba gösteriyor, gelişmekat ediyor. Ceviz yetiştiriciliği konusunda son yıllarda tüketimin artmasıyla beraber ilgi de artıyor” dedi.
Kaynak: Haber3

Bir Cevap Yazın