tuncelide-iki-bin-organik-kovan-dagitildi

Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, organik bal üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla üreticilere iki bin adet organik kovan dağıtımı yaptı.

Organik bal üretimi için üreticilere dağıtılmak üzere getirilen organik kovanları inceleyen Tunceli Valisi Hakan Yusuf Güner, ülke gündeminin yoğun olduğu bugünlerde her şeye rağmen üretimin konuşulmasının önemli olduğunu söyledi. Vali Güner, “Bugün ülkemizde çok değişik şeylerin tartışıldığı, gündemin çok yoğun olduğu birortamda biz, Tunceli’de üretimi konuşuyoruz. Artık Dersim insanı, barışı hem yüreğinde hem gönlünde hem de yaşamında ilke edinmiştir. Barışın diğer adımı olan üretimi, kazanmayı, doğayla kucaklaşmayı ve tabiattan istifade etmeyi hedef ediniyor. Bunun en güzel örneği bu faaliyetler ve çalışmalardır. Bugün iki bin kovanı Dersim’de, Dersim insanına dağıtmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. İnşallah bu kovanların içi önce arılarla, sonra ballarla dolar.” dedi.

Advertisement

Tunceli Arıcılar Birliği Başkanı Hakkı Canpolat ise “Bu projenin tamamı Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne aittir. Bu arı kovanlarının üreticilere dağıtımı ise arıcılar birliği tarafından yapılmaktadır. Kişi başına 20 arı kovanı düşecek şekilde dağıtım yaptık. Bu projenin amacı, polen tuzaklı arı kovanlarının ilimizde ve ilçelerimizde kullanılmasına vesile olmaktır. Arıcılar bu kovanlarla, polen de toplayabilecek.” şeklinde konuştu

haber724

Bir Cevap Yazın