Turfanda üzüm kilosu 10 liradan satışta

0
1077

ÜzümSİLİFKE (A.A) – Mersin’in Silifke ilçesinde örtü altında yetiştirilen turfanda üzüm kilosu 10 liradan satışa sunuldu.

Alınan bilgiye göre, Bünyamin Şahin adlı üreticinin örtü altında yetiştirdiği turfanda üzümün ilk hasadı yapıldı. Turfanda üzüm Atayurt beldesi Sebze ve Meyve Halinde kilogramı 10 liradan satılmaya başlandı.

Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe genelinde toplam 18 bin 500 dekarlık alanda üzüm üretimi yapıldığını ve bu alandan yaklaşık 8 bin 500 ton hasat gerçekleştirileceğini kaydetti.
Üzüm üretiminin Uzuncaburç beldesi ile Göksu Vadisi köyleri olan Keben, Sabak, Karakaya, Kargıcak, Gündüzler ve Kepez köylerinde yoğun bir şekilde yapıldığını ifade eden Can, normal hasat sezonunun haziran ayı sonunda başlayacağını, ancak örtü altında ise daha erken çıktığı için üreticilere de önemli bir gelir getirdiğini belirtti.
Hasadı yapılan ilk üzümün İstanbul başta olmak üzere ülke geneline gönderileceğini vurgulayan Can, şöyle konuştu:
”Örtü altında ilçe genelinde 251 dönüm arazide üzüm üretimi yapılıyor. Açıkta yetiştirilen üzümlere oranla örtü altında erken çıkmasının yanında daha fazla da ürün alınıyor. Yani açık alanda bir dönümden ortalama 400 kilo ürün hasat edilirken, örtü altında ise bu rakam 3 tona kadar çıkıyor. İlk hasadını yaptığımız üzüm de üreticimize iyi bir gelir getirecektir.”
Üretici Bünyamin Şahin de Tarım Müdürlüğü’nün tavsiyesi ile örtü altında üzüm üretimine başladığını ve ilk hasatta elde edilen 200 kilo üzümün kilosunu 10 liradan satmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bir Cevap Yazın