Türk arıcısı sahte bala savaş açtı

0
937
Türk arıcısı sahte bala savaş açtı

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, “Kimseden korkumuz yok, sahte bal ile mücadelemiz devam edecek” dedi.

Arı Yetiştiricileri Birliği Bölge Toplantısı, Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın’ın ev sahipliğinde Aydın’da gerçekleştirildi. Toplantıya Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak ve Eskişehir olmak üzere bölgedeki 12 ilin Arı Yetiştiricileri Birliği başkanları katıldı. Her ay bir bölgenin ilinde gerçekleştirilecek toplantılarla arıcıların sorunları, çözüm önerileri, yapılanlar ve yapılması gereken hususların görüşülüp karara bağlanacağını belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, sahteciliğin ortadan kalkması için sonuna kadar mücadele edeceklerini ve bu konuda arıcıya destek veren herkese müteşekkir olduklarını söyledi. Tarım Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde bal adı altında sahte bal satan firmaların açıklanmasının memnuniyet verici olduğunu ve sağlığa zararlı olan nişasta bazlı ürünü sahtekarlık yaparak bal diye satanlarla mücadelelerinin devam edeceğini belirten Yılmaz, kimseden korkmadıklarını söyledi. Bakanlık tarafından teşhir edilen firmaları bizzat Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak kendilerinin ihbar ettiğini belirten Yılmaz, “Bakanlık tarafından 17 firma 34 marka bal adı altında satılan glikozlar teşhir edildi. Bir tanesi askeriyeden 40 bin tenekeye yakın glikozu vermiş balcıya. Bunları iade ettirdik ve bunlar Tarım Bakanlığı’nın yediemin depolarında duruyor. Bunlar bizi, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Merkezi’ni mahkemeye verdi. Yönetim kurulu da bana tam yetki verdi. Mahkemeyi kazandık. Mahkemeyi kazandık, bu iş bitti mi? Bitmedi, biz yine yönetim kurulu olarak Tarım Bakanlığı’na listeyi verdik. Bu 17 kişilik liste bizim listemiz. Bunu her yerde de söyleriz. Kimseden korktuğumuz, çekindiğimiz yok” dedi.

“PEŞLERİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Sahte ürünleri bal diye piyasaya sürenlerin peşlerini bırakmayacaklarını, hem halkın sağlığı hem de dürüst üreticinin alın terine saygı duyulması gerektiğini belirten Yılmaz, “Bunların peşini bırakmayacağız. Çünkü peşini bıraktığımızda bir sefer ceza aldım ödedim bitti, zannediyor. Ama onlar ‘bal’ ismini etiketinden, faturasından silinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Bizim en büyük gücümüz birliklerimizden geliyor. Birliklerimizden de bu desteği istiyoruz” diye konuştu.

Toplantıda bunların yanı sıra bölgesel sorunların görüşülüp ileriye dönük programların tartışıldığını kaydeden Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, “Üretimle ilgili diğer bir sorunumuz da ürünün kalitesini düzelttirmek istiyoruz biz birlikler olarak. Güvenilir gıdaya uygun üretim yapma anlamında sorun değil ama önerilerimiz var. Bu önerilerimizi de uygulamaya başladık. Diğer bir konumuz da mevzuatla, kanunlarla, yasalarla ilgili sorunlarımız var. Bunlarla ilgili de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na müracaat ettik. İnşallah önümüzdeki zaman içersinde komisyonlar toplanarak bunlarla ilgili çalışacağız” dedi.

“NİŞASTA BAZLI ŞEKERİ BAL DİYE SATMAYA KALKANLARIN ENSESİNDEN İNMEYECEĞİZ”

Sektörün pazarlamadaki en büyük sorununu “Bal yerine bal olmayan nişasta bazlı şekerin yani glikozun bal diye satılması” diye özetleyen Yılmaz, bakanlığın açıkladığı sahte bal üreten firmalarla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Bu listeyi biz Tarım Bakanlığı’na vermiştik. Bu listeye uygun şikayetler değerlendirildi, analizler yapıldı ve bizim yaptırdığımız analizler doğrultusunda Bakanlığın yaptığı resmi analizlerle de bunların bal olmadığı tespit edilip, teşhir edildi. Tüm Türkiye’deki tüketicinin bilmesi anlamında hem Tarım Bakanlığı’nın sitesinde yayımlandı hem de basına intikal etti. Bundan sonra da bunları takip edeceğiz. Böyle bir yola başvuran, glikozu bal diye satan firma, kişi, kurum varsa da ensesinden aşağıya inmeyeceğiz.”

Aydın’daki toplantının oldukça verimli geçtiğini belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın ise, Aydın’ın iklimi, coğrafi konumu, bitki çeşitliliği ile arıcılıkta ve balcılıkta önemli bir yer olduğunu, özellikle canlı arıcılıkta çok önemli olduğunu belirtti.
Toplantı sonunda Merkez Birliği Başkanı Bahri Kanat ile birlikte bölge illerin birlik başkanları Aydın’daki çeşitli merkezlerde incelemelerde bulundu.

haberler.com

Bir Cevap Yazın