Türk Balığı Avrupa’nın En Büyük Fuarında Görücüye Çıkacak

0
838
Türk Balığı Avrupa’nın En Büyük Fuarında Görücüye Çıkacak

AYDIN (İHA) – 2013 yılının ilk çeyreğinde Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan, Sırbistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen gıda fuarlarında Türk su ürünlerini başarılı bir şekilde tanıtan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 23-25 Nisan 2013 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek dünyanın en büyük su ürünleri fuarı, ESE/European Seafood Exposition-Avrupa Su Ürünleri Fuarı’nda şova hazırlanıyor.

2011 yılında ihracatın ve büyümenin yıldızı olan Türk su ürünleri sektörü, 2012’de olduğu gibi 2013 yılında da başarılı bir ihracat performansı sergiliyor. Türk Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü 2012’de ihracat rakamlarını büyüttü ve 1 milyar 664 milyon dolara ulaştı.

Türk su ürünleri sektörünü uluslararası fuarlarda başarıyla temsil eden Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 23-25 Nisan 2013 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek dünyanın en büyük su ürünleri fuarı, ESE/European Seafood Exposition-Avrupa Su Ürünleri Fuarı’nda şova hazırlanıyor. Türk Su ürünleri sektörü ile beraber fuara Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Muğla v_Valisi Fatih Şahin, Anadolu Ajansı Ege Bölge Müdürü Sabri Çelebioğlu, İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, Muğla Tarım il Müdürü Nazif Ekici de katılacak.

Türk su ürünleri sektörünün 2000 yılı sonrasında ciddi bir değişim ve gelişim gösterdiğini belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, su ürünleri sektörünün bir yıl boyunca iple çektiği Brüksel Su Ürünleri Fuarı’nda Türk Su Ürünleri Sektörü’nün en büyük pazarı konumundaki Avrupa Birliği’ndeki müşterilerle bir araya gelip yeni bağlantılar yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

Yunanistan’daki ekonomik kriz sonrasında Avrupa Birliği’nde en büyük ikinci tedarikçi konuma yükseldiklerini kaydeden Kızıltan, “Türk su ürünleri sektörü altın çağını yaşıyor. 2012’de geçen yıla göre yüzde 4’lük ihracat artış ile 467 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2013 yılı sonunda 550 milyon doları aşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

5 BİN KİŞİYE TÜRK BALIĞI İKRAM EDİLECEK

23-25 Nisan 2013 tarihlerinde 9. kez Türkiye Milli Katılım Organizasyonu İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından yapılacak olan Brüksel Su Ürünleri Fuarı’nda Dalaman Hilton Aşçısı Özkan Koç ve Hilton’dan emekli Hüseyin Gelmez’in sunumuyla Türk su ürünlerini Avrupalı ithalatçılara ikram edeceklerini belirten Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, 5 binden fazla kişiye Türk levreği, çipurası ve alabalığı sunmak üzere hazırlık yaptıklarını kaydetti.
Su Ürünleri Tanıtım Grubu olarak 2013 yılının ilk çeyreğinde 4 ülkedeki fuarlara katılarak Türk su ürünleri tanıtımını yaptıklarını anlatan İşliel, “Bu yıl 21. kez düzenlenen ve alanında dünyanın en büyük fuarı olan Brüksel Su Ürünleri Fuarı’na STG olarak üçüncü kez katılıyoruz. 63 metrekarelik stantta Türk aşçımız tarafından balık pişirilip dağıtılacak. Su ürünleri sektörü paydaşlarını buluşturan ortak bir platform özelliği taşıyan fuarda 15 Türk firması standıyla yerini alacak. Türk su ürünlerini tüm konuklara ikram edeceğiz bu şekilde hem göze, hem de mideye hitap edeceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

haber365

Bir Cevap Yazın