Türk greyfurt’u, 40 yıl sonra Japonya’da

0
1058

Akdeniz Yaş Meyve-Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, 40 yıl aradan sonra Türkiye’den Japonya’ya gerçekleştirilecek greyfurt ihracatında, ilk sevkıyatın yarın yapılacağını bildirdi.

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı da olan Kavak, yaptığı yazılı açıklamada, Akdeniz meyve sineği nedeniyle başta narenciye olmak üzere zararlının konukçusu olan meyvelere 1970’li yıllardan bu yana alım yasağı uygulayan Japon hükümetinin, 18 Ağustos 2010 tarihi itibarıyla yayınladığı mevzuat uyarınca greyfurtta ithalat yasağını kaldırıldığını hatırlattı. 

Bu kapsamda yaklaşık 40 yıl aradan sonra gerçekleştirilecek sevkıyatın yarın yapılacağını belirten Kavak, şunları kaydetti: “İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Japon ithalatçılar ve Türk ihracatçılarını bir araya getiren ticaret heyetinin çalışmaları, alım heyeti programları ve ihracatçılarımızı Japonya mevzuatı konusunda bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilen seminerler meyvesini vermeye başladı. Bu kapsamda Mersin Serbest Bölge Limanı’ndan ilk sevkıyat gerçekleştirilecek.”

Haber Kaynağı: Milliyet Gazetesi – www.milliyet.com.tr

Bir Cevap Yazın