Türk kebabının yeni favorisi ‘Intense’ domatesi

0
974
Turk-kebabinin-yeni-favorisi-Intense-domatesi

Küçük yabani domates ile geleneksel tarla domatesinin melezlenmesiyle üretilen suyunu bırakmayan Intense, yurt dışında sandviç sektörünün, Türkiye’de ise kebabın favori domatesi haline geldi.

Nunhems Tohumculuk firması ve Intense Tedarik Zinciri Uzmanı Cenk Nadir, kendi firmalarından bir ıslahçının yeni keşif çalışmaları kapsamında yaklaşık 10 yıl süren ıslah çalışmaları sonucunda Güney Amerika’da yetişen küçük yabani domates ile geleneksel tarla domatesinin melezlenmesiyle “Intense” adlı suyunu bırakmayan domatesin ortaya çıktığını ve yaklaşık 3 yıl önce üretim çalışmalarının başladığını söyledi.

Domatesin yurt dışında suyunu bırakmadığı için sandviç sektöründe çok tutulduğunu anlatan Nadir, suyunu bırakmadığı için ekmeği ıslatmadığını, hamurlaştırmadığını, taze görünümünü koruduğunu ve insanların sandviçleri yerken üstlerinin batmadığını kaydetti. Nadir, birçok hava yolu şirketlerinin de yolculuk sırasında Intense domatesi kullanılan sandviçlerin tercih edildiğini dile getirdi.

Türkiye’de ise bu domatesinin en çok kullanıldığı alanlar konusunda yaptıkları araştırmada, mangalın ilk planda yer aldığını ifade eden Nadir, “Kebapçıların en büyük sıkıntısı domates suyunun mangal ateşini zayıflatması, mangalda dokusunun bozulması ve kebabın yanında hoş bir görüntü oluşturmaması… Intense ise suyunu bırakmadığı için dokusu bozulmuyor, etin yanında güzel bir görünüm sunuyor. Bu açıdan Intense, Türk kebapçıların vazgeçilmez domatesi haline geldi” diye konuştu.

Bu domates çeşidinin menemen, güveç gibi yemek türlerinde de elverişli olduğunu anlatan Nadir, Intense domatesin normal domateslerle aynı su oranına sahip olduğunu ancak hücrelerinin esnekliğinden dolayı kesildiğinde ya da sıkıldığında kolaylıkla suyunu bırakmadığını kaydetti. Nadir, Intense rendelendiğinde koyu renkli ve lezzetli soslar da elde edilebildiğini belirtti.

Yılda 6 bin ton üretim

Yaklaşık 12 yıldır tarım alanında farklı çeşitler üzerinde üretim yapan Despak firması Genel Müdürü Durali Doğan, yaklaşık 3 yıldır üretimi yapılan Intense adlı domatese talebin her geçen yıl arttığını söyledi.

Bu yıl 4 üretim periyotu halinde 6 bin ton üretim yaptıklarını dile getiren Doğan, yaklaşık 2 bin ton ürünü ihraç ettiklerini, geri kalan kısmını ise iç piyasaya sunduklarını kaydetti. Doğan, domateslerin Rusya, Romanya, Ukrayna ve Almanya’daki müşterilere satıldığını belirtti.

haber724

Bir Cevap Yazın