Türk şarap üreticileri Düsseldorf fuarında

0
1114

şarapİSTANBUL (A.A) -Türk şarap üreticileri, Wines of Turkey (WOT) şemsiyesi altında Düsseldorf’ta düzenlenen ProWein Uluslararası Şarap ve Alkollü İçecek Fuarı’na katıldı.

Dünyanın en büyük şarap ve alkollü içecek fuarlarından olan ProWein Fuarı, 27?29 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Fuara Türkiye’den 7 şarap üreticisi katılıyor.
Wines of Turkey Direktörü Taner Öğütoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türk şaraplarını basına ve şarap profesyonellerine tattırmaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:
”Tadımlar son derece olumlu sonuçlanıyor. Türk şarapları geçen yıl dünyada aldığı ödüllerle ‘ben de varım’ dedi. Türkiye’de şarapçılığın yurt dışı tanıtımı çok uzun yıllar ihmal edilmişti. Ancak WOT şemsiyesi altında bir araya gelen üreticiler, tarihi adımlar atıyor. Şarabın bizim topraklarımızdan doğmuş olması da bizim için çok gurur verici bir durum. İngiltere’de bununla ilgili bir konferans düzenledik. Bu bile başlı başına büyük bir adım. Henüz dünyada Türk şaraplarından söz etmek mümkün değil ama biz attığımız adımları ve geldiğimiz noktayı her platformda anlatıyoruz. Projelerimizin bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor. Birlikte işbirliği içinde ülke tanıtımı için çalışıyoruz.”
Dış Ticaret Müsteşarlığı ile kapsamlı bir destek programı üzerinde çalışmalara yakında başlayacaklarını bildiren Öğütoğlu, özellikle şarap ve gastronomi turizminin, şarapla ilgilenenlerin çok dikkatini çektiğini ve Türkiye’yi ziyaret etmek istediklerini vurguladı.
Kaynak: gidatarım

Bir Cevap Yazın