Türk zeytin ve zeytinyağı 5 ülkede tanıtılacak

0
1180
Turk-zeytin-ve-zeytinyagi-5-ulkede-tanitilacak

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, bu yıl 5 ülkede Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtıma kararı aldı.

İZMİR – Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nden (ZZTK) yapılan yazılı açıklamada, 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Fransa’da düzenlenecek gıda fuarlarına katılma, Brezilya ya da Rusya’ya yönelik “Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirme kararı alındığı belirtildi.

Yurt dışına yönelik tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra İzmir’de 10-13 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenecek “Olivtech 2014 Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı”na Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ile ortaklaşa “Alım Heyeti Organizasyonu” düzenleneceği ifade edilen açıklamada, potansiyel pazarlar arasında yer alan Çin’e yönelik etkinliklere ağırlık verileceği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ZZTK Başkanı Metin Ölken, Türk zeytincilik sektörünün 2023 yılı için 3,8 milyar dolar ihracat hedefi ortaya koyduğunu belirtti.

Hedefe ulaşmak için pazarlarda kalıcı olmanın yanı sıra yeni pazar çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Ölken, “Türkiye’de rekoltenin az olduğu yıllarda tanıtım çalışmalarına ara vermeyi doğru bulmuyoruz. O nedenle 2014 yılında da tanıtım çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. İstikrarlı ve sürdürülebilir bir ihracat için olmazsa olmaz konumundaki Dahilde İşleme Rejimi ile ilgili talebimizin sonucuna bakmaksızın tanıtım çalışmalarına devam edeceğiz” bilgisini verdi.

Çin pazarına çok büyük önem verdiklerini dile getiren Ölken, bu ülkenin özellikle zeytinyağı ihracatında her yıl büyüyen bir pazar olduğunu, ZZTK olarak bu yıl içinde Guangzhou ya da Pekin şehirlerinde tanıtım çalışmalarının yanı sıra bir fuara info stand ile katılacaklarını kaydetti.

haber365

Bir Cevap Yazın