Türkiye’de İlk Kez Edirne’de

2
3365

Siyah Pirincin İlk Hasadı Yapıldı.

Türkiye’nin pirinç ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılandığı Edirne İpsala ilçesinde, bu yıl ilk defa dikimi yapılan siyah pirincin hasadı yapıldı.
Anavatanı Çin olan siyah pirinç, besin değerlerinin yüksekliği nedeniyle eskiden sadece Çin hükümdarları için üretilir ve dünyada “yasaklı pirinç” olarak bilinirdi. İtalya’da kısıtlı miktarda üretilebilen siyah pirinç, ilk kez İpsala’da bu kadar büyük bir alana dikildi.

Piyasada siyah pirinç olarak bilinen bu tür pirinç, yüksek oranda lif ve mineral içermesine karşın şeker oranı düşük olan bu türün kalp hastalıklarına ve kansere karşı etkili olabileceği iddia ediliyor.

KAYNAK : http://www.ekotrakya.com

2 YORUMLAR

  1. wikipedia daki bilgilere göre küçük taneli çeşitlerin randımanı 60, iri tanelilerin randımanı ise 72 olarak verilmiş. Kaynak: Wikipedia

    İpsala İlçe Tarım Müdürlüğü’nün bize verdiği bilgi: Bunu üretimi 1-2 çiftçinin gerçekleştirdiği, çeltiğin değermenciler tarafından alındığını ver randımanı onların bileceğini söyledi. Üretimi gerçekleştiren çiftçiler İlçe Tarıma bu konu hakkında bir bilgi vermemişler.

Bir Cevap Yazın