Türkiye Birincisi Kadın Çiftçi 50 bin Lira Kazandı!

0
783
Türkiye Birincisi Kadın Çiftçi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması’ Türkiye finali Balıkesir’de yapıldı.

Eskişehir adına yarışmaya katılan Reyhan Gümüş, Türkiye birincisi olarak 50 bin TL para ödülü ve 10 bin TL para ödülü aldı.Balıkesir Karesi AVM Toplantı Salonu’nda düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması’na kendi bölgelerinde birinci olan 9 yarışmacı katıldı. Bitlis, Sivas, Bingöl, Antalya, Eskişehir, Düzce, Osmaniye, Giresun ve Çanakkale illerinden gelen yarışmacılar birinci olabilmek için yarıştı. Balıkesir’deki final yarışmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bayram Ali Alanlı ve çok sayıda davetli katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Bayram Ali Alanlı, “Bu yıl 10.’su düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması’na ev sahipliği yapmaktan ve sizleri ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Fedakar ve cefakar Anadolu kadını, sosyal hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal alandaki iş yükünün büyük bir kısmını üstlenmektedir” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Balıkesir’in Türkiye tarımı için önemli bir il olduğunu söyledi. Mirmahmutoğulları, “ Çok değerli çiftçi bayan meslektaşlarım, 3 tane kız babası olarak kızlarım, teyzelerim, halalarım siz her şeysiniz, hepiniz hoş geldiniz. Balıkesir’e bu toplantıya hediye eden önceki birinci arkadaşımızı tebrik ediyorum. Türkiye’yi doyuran il ne güzel bir anlatım. Adı anılmayan ama Türkiye’nin temel dinamiği ve çimentosu olan siz değerli kadınlarımızın bir araya gelmesinden duyduğumuz sevinci anlatamam sizlere. Değerli yarışmacılar 2011’de yarışmanın başlığını değiştirerek çok doğru bir şey yaptık ve projeleri de dahil ettik. Pratiğe aktarılan projelerinizle de yarışıyorsunuz. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, yarışmacılara başarılar dilediği törende, yarışmacılara müjde verdi. Vali Turhan, “Heyecanlısınız biliyorum. her şeyden önce 10 yıldır devam eden bu organizasyon için Tarım Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten Türk kadınımızın ve milletimizin büyüklüğü kadınımızın güçlü olmasından kaynaklanıyor. Önümüzdeki süreçte kırsaldaki köylü kadınımız eğitime yönelerek çok güçlü olacak. Balıkesir güzel bir şehir. Buranın farklı birkaç özelliği var. Kırmızı et, beyaz et, süt üretiminde lider bir şehiriz. Sayın Müsteşarımız bir şey söyledi sizlerle de paylaşayım. İnşallah yarışmaya katılan tüm yarışmacılara benzer kredi imkanlarını vermek için çalışma yapılacağını iletti. İnşallah sonuç alınacak” dedi.Karesi AVM Toplantı Salonu’nda yapılan konuşmaların ardından yarışma heyecanı yaşandı. Yarışmacılara toplamda 20 soru soruldu. Tarım, hayvancılık, gıda ve çiftçilik konulu sorulara oturdukları masadan cevap veren yarışmacılar büyük heyecan yaşadı. Her sorunun 10 puan değerinde olduğu yarışmada, yarışmacıların daha önceden bakanlığa gönderdiği projelere verilen puanlarda eklendi. Son sorunun sorulmasının ardından eklenen proje puanları sonunda yarışmanın sonucu açıklandı. Buna göre, Eskişehir’den yarışmaya katılan Reyhan Gümüş birinci, Düzce temsilcisi Halime Zengin ikinci, Osmaniye Temsilcisi Hasret Lök üçüncülük derecesi elde etti.Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini Balıkesir Valisi Ahmet Turhan verdi. Birinci olan Reyhan Gümüş’ü tebrik eden Vali Turhan, başarıların devamını dilerken kendisine 10 bin TL’lik para ödülü ve 50 bin TL’lik proje ödülü çeklerini verdi. Heyecandan konuşmakta güçlük çeken Reyhan Gümüş, yarışmaya hazırlandığı esnada kendisine katkıda bulunan herkese teşekkür ederek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen 50 bin TL’lik proje ödülünü istiridye mantarı üretim projesinde kullanacağını ifade etti.

Bir Cevap Yazın