Türkiye, Bölgenin ‘Yenilenebilir Enerji İhracatçısı’ Olma Hedefinde

0
10860
Türkiye, Bölgenin 'Yenilenebilir Enerji İhracatçısı' Olma Hedefinde
Türkiye, Bölgenin 'Yenilenebilir Enerji İhracatçısı' Olma Hedefinde

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Orta Doğu ve Kafkas bölgelerinde büyük bir yenilenebilir enerji potansiyeli bulunduğunu ifade ederek, “Ben Türkiye’nin yenilenebilir enerji teknolojileri, tecrübe ve yatırım anlamında da ihracatçı bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. Orta Doğu’dan buraya doğal gaz ve petrol gelirken, oraya da yenilenebilir enerji teknolojileri gitsin. Benim düşündüğüm hayalini kurduğum konulardan birisi bu. Afrika’da Türkiye için son derece önemli ihracat pazarı olabilir.” cümlelerini kurdu.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki önceliklerinin sadece iklim değişikliği veya çevresel konular olmadığını söyleyen Birol, yenilenebilir enerjinin Türkiye için hem enerji arz güvenliği hem de maliyetler açısından önemli olduğuna değindi.

Birol, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide büyük bir potansiyeli olduğuna dikkati çekerek, “Bu potansiyel için güzel bir yatırım modeli kurulması gerekiyordu. Bu yüzden, bence Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli harika bir model ve çok güzel sonuçlar getiriyor ve getirecek. Maliyetlerin düşmesi son derece güzel.” değerlendirmesinde bulundu.

İklim değişikliği hedeflerine ulaşmak zorlaşıyor

“Bu yıl 11 ayın verisine baktığımızda, karbondioksit gazlarının yükselerek tarihi bir rekora imza atacağını görüyoruz. Bir yanda toplantılar, konuşmalar, yayınlar varken gerçek hayatta tam zıttı gelişmeler var. Hedeflerle gerçekler arasındaki makas kapanmaktan ziyade giderek açılıyor. Bu da her geçen sene iklim değişikliği hedeflerine ulaşılmasını daha zor kılıyor. Şu anda imkansız demek istemiyorum ama giderek zorlaştığının da altını çizmem gerek.” diyerek sözlerini bitirdi.

Bir Cevap Yazın