Türkiye Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor

0
2957
Türkiye Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor
Türkiye Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor

Türkiye, yaz döneminde kısa aralıklarla meydana gelen büyük orman yangınları ile olan mücadelesine devam ederken, diğer yandan Sonbahar’da dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor.

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, 2016 yılında 12 saatte 800 bin gönüllünün katılımıyla 50 milyondan fazla fidan dikilerek, en fazla fidan dikme rekoru Hindistan’a ait olarak görünürken, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Kasım ayında İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı.

Rekora davet

Bakan Pakdemirli, “11 Kasım’da saat 11.00’de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum. 11 Kasım’daki rekor denemesi ile tek seferde 3 milyon fidanın aynı anda dikilmesi hedeflenirken, yaz boyunca yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra, bir ülkenin gücü olan orman alanlarının artırılması amacıyla Bakanlığımız var gücüyle çalışmaya devam edecektir ” ifadesinde bulundu.

Hedef 7 milyar fidan

Türkiye’de son 10 yılda 66 bin 648 hektar alan yangınlardan zarar gördüğünü, yangınlar sonrası yapılan çalışmalarla bu alanlarda 75 milyon 44 bin 830 fidan dikildiğini belirten Bakan Pakdemirli, “ Son 16 yıla bakıldığında 2002’de 20,8 Milyon hektar olan orman alanımızı, 2018’de 22,6 Milyon Hektara çıkardık. Bu 16 yıllık süreçte yanan alanların yanı sıra, yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile Türkiye genelinde 4.5 milyar fidan toprakla buluşturuldu. Çin ve Hindistan’dan sonra, ülkemiz dünyada en fazla ağaçlandırma yapan üçüncü ülke olurken, orman varlığı noktasındaki 2023 hedefi ise 7 milyar adet fidanı toprakla buluşturmak” dedi.

Bir Cevap Yazın