Türkiye Milli Botanik Bahçesi 2015’de Hazır

0
1614
Türkiye Milli Botanik Bahçesi 2015'de Hazır

Bütçesi yaklaşık 350 milyon lira olan Türkiye Milli Botanik Bahçesi Projesi, 2015 yılının nisan ayında hizmete girecek.

Türkiye Milli Botanik Bahçesi Projesi’nin sera bölümü ve binalarının temeli Ankara’da atıldı. Yaklaşık 2005 yılından beri üzerinde çalışılan proje kapsamında 2 bin 500 dekarlık arazi o tarihten bu yana ağaçlandırıldı. Beytepe Kampüsü’nden Eskişehir yoluna kadar uzanan çalışmalar tamamlandığında Türkiye’nin bitki gen varlığı korunacak ve kayıt altına alınacak. Ar-Ge faaliyetlerine imkan tanıyacak bir altyapı sağlanacak proje ile vatandaşların biyoçeşitlilik konusunda bilgi ve ilgisi de artırılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak çalışma ile hayata geçecek botanik bahçesi, Uluslararası Botanik Bahçelerini Koruma Birliği’nin tüm kriterlerini karşılayacak. Yaklaşık bütçesi 350 milyon lira olan proje 2015 yılının nisan ayında hizmete geçecek. Tamamlandığında ise Rusya’daki 3 bin 400 dekarlık parktan sonra Avrupa’nın ikinci büyük botanik parkı olacak.

Proje kapsamında 3 milyon örnek kapasiteli herbaryum kompleksi, 71 bin metrekarelik sera kompleksi, giriş kompleksi, 10 bin metrekarelik bitki sarayı, peyzaj alanları, laboratuvarlar, araştırma merkezleri ve dinlenme gezinti alanları olacak.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın