Türkiye nin Havucu Ankaradan

0
954
Türkiye nin Havucu Ankaradan

Soğukların arttığı bu günlerde içerdiği A, B, C, D ve E vitaminleriyle vücudu kuvvetlendiren ve adı Ankara’yla özdeşleşen, salataların vazgeçilmezi havucun hasadında sona gelinirken elde edilen verim çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Yaz aylarında ekimi yapılan havuç, hasat edilerek yeşil kısmından ayrılarak çuvallara dolduruluyor. Hasat edilen havuçlar yıkama tesislerinde yıkandıktan sonra soğuk hava depolarında muhafaza edilerek talebe göre pazara sunuluyor.
Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin TEMEL, çok çeşitli ürün yelpazesine sahip Ankara’da yüksek verimlilikte üretilen ürünlerden birinin de havuç olduğunu belirterek, “Ankara havuç üretimi açısından Türkiye’nin önde gelen illerinden birisi durumundadır. 2012 TÜİK verilerine göre Ankara 23.820 dekar alanda 132.965 ton üretimle Türkiye’de ikinci sırada yer almıştır. Türkiye’nin en kaliteli havuçlarından olan Ankara havucu kendine has tadı ve aromasıyla aranılan bir üründür” dedi.
Üretilen havucun Türkiye’nin her yerine pazarlandığını kaydeden İl Müdürü TEMEL, havuçların piyasanın talebine göre pazara sunulması için uygun koşullarda muhafaza edilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, İl Müdürlüğü olarak havuçların muhafaza edilmesine imkan sağlayan soğuk hava depolarının yapımına hibe destek verdiklerini söyledi. Geçmiş yıllarda verilen desteklere ilave olarak bu yıl içerisinde de 3 soğuk hava deposuna daha %50 hibe destek verdiklerini, 817.000 TL hibe destek sağlanan bu 3 soğuk hava deposunun faaliyete başladığını kaydeden İl Müdürü TEMEL, bu desteklemelerin çiftçilerin talebe göre pazara mal sunmalarını sağlayarak hem tüketicinin istediği zamanlarda ürüne ulaşabildiğini hem de üreticilerin daha fazla gelir elde etmelerini sağladığını vurguladı.

Bir Cevap Yazın