Türkiye Önerdi BM Kabul Etti

0
975
Turkiye-Onerdi-BM-Kabul-Etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in önerisi sonuç verdi. Uluslar arası alanda bir başarılı girişim daha.

Bakan Eker, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı Genel Sekreteri Hose Graziano Da Silva’ya gönderdiği mektupta 2016 yılının Uluslararası Bakliyat Yılı olarak ilan edilmesini istedi.Eker mektubunda, ev sahipliğini de Türkiye’nin üstlenebileceğini bildirdi.

2016 yılının Uluslararası Bakliyat Yılı olarak ilan edilmesine ilişkin Türkiye’nin bu isteği Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Türkiye, 2016 yılında, ev sahipliğini yapacağı bakliyat yılı ile ilgili birçok etkinlik yapacak.

Uluslararası bakliyat yılı çerçevesinde başta yeni bakliyat çeşitlerinin geliştirilmesi, bu çeşitlere ait sertifikalı tohumlukların üretimi ve çiftçiler tarafından kullanımının artırılması, ülkemizde bakliyat üretimi ve ihracatının artırılması yönündeki çalışmalar hızlandırılacak. Bu amaçla çiftçilerimiz için eğitim programları düzenlenecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2016 yılının Bakliyat Yılı olarak ilan edilmesi vesilesiyle çeşitli etkinliklerle Türkiye’de baklagillerin üretiminin ve tüketiminin arttırılmasını hedeflerken tüm dünyaya da baklagillerin insan beslenmesindeki önemine vurgu yapmış olacak.

Baklagil tüketimi insan beslenmesinde önemli bir yer tutuyor.Diğer yiyeceklere göre daha besleyici ve sağlıklı olan baklagiller, yağ oranının düşüklüğü ve kolestrol içermemesi sebebiyle tercih ediliyor. Baklagiller mikro elementler ve vitaminlerce de zengin bir ürün çeşidi.

Üretimi için fazla kimyasal gübre kullanılmayan baklagiller sağlık açısından da herhangi bir tehlike oluşturmadığı için güvenilir gıda olarak tercih ediliyor.

İyi bir münavebe bitkisi olan baklagiller kendisinden sonra ekilecek bitkiler için de verimli bir toprak bırakıyor.

Küçük işletmelerde ve kolayca üretilebilme özelliği ile baklagiller fakirin ve kırsalın bitkisi olarak biliniyor.

“Türkiye dünya nohut üretiminde 4. mercimekte ise 3.sırada”

Yemeklik tane baklagiller olarak bilinen nohut ve mercimek geleneksel beslenme kültürümüzdeki yeri nedeniyle ayrı bir öneme sahip. Nohut ve mercimekte dünyanın en önemli üretici ve ihracatçı ülkelerinden biri Türkiye. Bu özellikleriyle Türkiye, dünya nohut üretiminde 4. mercimek üretiminde ise 3. sırada yer alıyor.

haber365

Bir Cevap Yazın