Türkiye patates tohumu ihraç eden ülke olacak

1
1466

Patates TohumuDoğa Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan, hedeflerinin patates tohumu ithalatçısı olan Türkiye’yi 2013 yılında patates tohumu ihraç eden ülke konumuna taşımak olduğunu söyledi.

Sivas Valisi Ali Kolat, Sivas Tarım Müdürü Mehmet Beykaya, Sivas Ziraat Odası başkanı Durmuş Şeker, Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Park ve Birlik üyelerinden oluşan heyet; Nevşehir’de faaliyet gösteren Doğa Tohumculuk firması tesislerini gezdi.

Doğa Tohumculuğun Nevşehir merkeze bağlı Çat beldesindeki Doku Kültürü ve Sera tesislerinin bulunduğu Doğa Patates Araştırma Merkezinde ağırlanan Sivas Valisi Kolat ve beraberindeki heyete, üst kademe tohumluk üretimi konusunda yapılan çalışmalar ve devam eden yatırımlar hakkında bilgi verildikten sonra tesisler tanıtıldı. Sivas Valisi Kolat, üretiminin büyük bölümünü Sivas’da gerçekleştiren Doğa Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan’a izlenim ve çalışmalardan duyduğu memnuniyeti belirterek, ayrıca bu yıl üretimine başlanacak üst kademe tohum üretimi için her yönden destek vereceklerini ifade etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan ise yaptığı açıklamada, tarımsal girdilerin yanında tohumda yaşanan dışa bağımlılığa son vermek adına firma olarak üstümüze düşeni yaptıklarını söyledi. Hedeflerinin net patates tohumu ithalatçısı olan Türkiye’yi 2013 yılında patates tohumu ihraç eden ülke konumuna taşımak olduğunu ifade eden Karahan, Sivas’ı Türkiye’nin tohum üssü haline getireceklerini açıkladı.

 

 

 

 

Sivas Valisi Kolat ve beraberindeki heyet, Doğa’nın Gülşehir’de inşaatı devam eden Donuk Patates Üretim tesislerini ziyaret etti. 60 dekar alan üzerinde, 10 bin metrekare kapalı alanda inşa edilen fabrika, Hollanda teknolojisi ile yılda 50 bin ton Endüstriyel Patates işleyecek. Yatırım hakkında bilgi alan Vali Kolat, tesisin çevre illerdeki Patates Üreticileri için sözleşmeli sanayi patatesi üretim fırsatı yaratacağını ve tarımsal mahsülleri katma değeri daha yüksek ürünlere dönüştüren bu tür yatırımların artmasını ümit ettiğini açıkladı.(Cihan)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın