Türkiye sebze meyve ihracatında rekora koşuyor

0
1128
yaş meyve sebze

Dünya sebze üretiminde 4’üncü, meyvede ise 6’ncı sıraya çıkan Türkiye, son dokuz yılda yüzde 114’lük ihracat artışı sağladı.

ANKARA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, son yıllarda uygulanan politikalarla Türkiye’nin yaş meyve sebze üretiminin ve ihracatının önemli oranda arttığını vurgulayarak, dünya sebze üretiminde 4’üncü, meyvede ise 6’ncı sıraya çıkan Türkiye’nin son dokuz yılda yüzde 114’lük ihracat artışı sağladığına dikkat çekti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin 2002 yılında 39 milyon ton olan yaş meyve sebze üretiminin yüzde 114’lük artışla 44.5 milyon tona ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye, bu rakamlarla dünya sebze üretiminde 4’üncü, meyve üretiminde ise 12’inci sıradan 6’ncı sıraya yükseldi. 2012 yılında ise üretimin 46 milyon ton olacağı tahmin ediliyor.

Yaş sebze-meyve sektörünün ihracatına paralel artan 2002 yılında 534 milyon dolar olan ihracat geliri de yüzde 368 artarak 2.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk 9 ayındaki ihracat değeri ise geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 23 oranında artarak 1.3 milyar dolardan 1.6 milyar dolara çıktı” denildi.

Açıklamada, Bakanlığın 2015 yılına kadar toplam yaş meyve sebze üretim hedefini 48 milyon ton olarak belirlediği belirtilerek, “Verim ve kalite odaklı çalışmalarını sürdüren bakanlık buna göre, meyve üretimini 18.5 milyon ton, sebze üretiminin ise 29.5 milyon ton seviyelerine çıkarmayı hedefliyor” denildi.

Sertifikalı meyve fidanına 241 milyon lira destek

Bakanlığın, son 6 yılda sertifikalı fidan kullanarak meyve bahçesi tesis eden üreticilere toplam 241 milyon TL’lik destek sağladığı kaydedilen açıklamada, “Üreticilere sertifikalı fidan desteğinin yanı sıra; organik tarım ve iyi tarım, mazot, gübre, toprak analizi ve tarım danışmanlığı adı altında da çeşitli destekler veriliyor. Ayrıca üreticilere, indirimli ve sıfır faizli kredi imkanı tanınırken tarım sigortası poliçelerinin yarısı da bakanlık tarafından karşılanıyor” denildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Bir Cevap Yazın