‘Türkiye süt sektörü yatırım için cazip’

0
940
Turkiye-sut-sektoru-yatirim-icin-cazip

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD, Türkiye süt endüstrisinin, ülkemizdeki genç nüfus ve açık ürünlerden ambalajlı ürünlere yönelim nedeniyle yatırım için ‘oldukça çekici’ fırsatlar sunduğunu bildirdi.

Ülkemizin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticilerinden Yörsan Gıda’nın %80 hissesini satın alan Dubaili fon Abraaj Grup’un, Yörsan hisselerinin ortak satın alması konusunda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile 21 Ocak’ta anlaşmaya vardığı açıklandı.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan EBRD yöneticilerinden Tamara Tosic, Yörsan’a yatırım yapmalarının gerekçelerini, Türkiye süt sektörünün yatırım için “oldukça çekici” fırsatlar sunmasına bağladı. Tosic, “Türk süt sektörünü oldukça cazip buluyoruz. Türkiye, genç nüfusu ve artan net geliri ile çok cazip makro temellere sahip. Ayrıca açık ürünlerden ambalajlı ürünlere geçişi destekleyecek organize perakende sektörünün büyümesi söz konusu. Ve son olarak sağlıklı gıdalara talep artıyor.” dedi.

Günlük süt, peynir, tereyağı, yoğurt ve ayran gibi çok çeşitli süt ve süt ürünlerinin üretimi ve pazarlamasını gerçekleştiren Yörsan’ın güçlü markaları bulunduğu belirten Tosic, “Peynir, ayran ve yoğurt gibi katma değeri yüksek süt ürünleri alanında lider konumundalar. Güçlü bir marka oluşturmuşlar ve biz de Abraaj Grubu ile birlikte şirketin daha da büyümesi için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Abraaj Grubu’ndan Omed Syed de, “Yörsan, Türk süt sektöründe köklü ve önemli bir marka konumunda. Şirketin süt ürünleri sektöründe hızlı bir şekilde pazar lideri olma potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Abraaj’ın özgün değer yaratma odaklı çalışmaları, dünya çapında süt ürünleri endüstrisindeki deneyimleri ve şirketin güçlü yönetimi ile birlikte Yörsan’ın oldukça başarılı bir Türk süt ürünleri işletmesinden dünya çapında bir oyuncuya dönüşümü hedefimizin gerçekleşeceğine inanıyoruz.” diye konuştu.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Abraaj Grubu; şirketin ürün portföyünü genişleterek satışları arttırmayı, Türkiye ve diğer ülkelerde dağıtım kanallarını geliştirerek şirketin büyümesini sağlamayı planlıyor.

Açıklamada, mevcut değeri 3.6 milyar dolar (2.7 milyar avro) olan Türkiye süt endüstrisinin 2012 ve 2017 yılları arasında ortalama büyüme oranının %8.6 civarında olacağı tahminine de yer verildi.

haber46

Bir Cevap Yazın