Türkiye, tarımda Avrupa’nın en büyük ülkesi

0
921
Türkiye, tarımda Avrupa'nın en büyük ülkesi

Maliye Bakanı Şimşek:”Ülkemiz, tarımsal büyüklük itibariyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise yedinci büyük ülkesi konumuna gelmiş bulunmaktadır”.”Çiftçilere vergi uygulanmadan mazot teslimi yapılması hususunda halihazırda yürüttüğümüz bir çalışma yok”.”Sağlanan doğrudan ve dolaylı desteklerle 2002 yılında 23,7 milyar dolar olan tarımsal GSYH, 2011 yılında 61,8 milyar dolara ulaştı”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin, tarımsal büyüklük itibariyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise yedinci büyük ülkesi konumuna geldiğini bildirdi.
Şimşek, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, tarım sektörüne sunulan desteklerin artarak devam ettiğini kaydetti.
Tarıma ayrılan toplam destek tutarının, 2012 yılına göre yüzde 17,8 arttırılarak 11,1 milyar TL’den 13,1 milyar TL seviyesine çıkarılmasının öngörüldüğünü bildiren Şimşek, ”Zira bu rakam 2002 yılında sadece 3 milyar TL seviyesinde bulunmaktaydı. Sağlanan doğrudan ve dolaylı desteklerle 2002 yılında 23,7 milyar dolar olan tarımsal GSYH, 2011 yılında 61,8 milyar dolara ulaşmıştır. Böylece ülkemiz, tarımsal büyüklük itibariyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise yedinci büyük ülkesi konumuna gelmiş bulunmaktadır” dedi.
Tarım kesimine bütçe imkanları çerçevesinde her alanda destek olmaya çalışıldığını belirten Şimşek, 2004 yılından bu yana 3,8 milyar liralık mazot desteği sağlandığını, bu tutarın, mazot maliyetinin yaklaşık yüzde 12’sine tekabül ettiğini kaydetti.
Bakanlığın; izlenen ekonomik programlar, bütçe hedefleri ve gerçekleşmelerini de göz önünde bulundurarak vergi yüklerini azaltmaya çalıştığını aktaran Şimşek, ”Bunun yanı sıra, yapılacak mevzuat ya da oran değişikliklerinin umulan toplumsal faydayı sağlayamama ihtimali, diğer vergisel uygulamalar açısından olumsuz sonuç doğurma riski, amaçlanan sosyal faydanın başka vasıtalarla sağlanma imkanı gibi hususlar da göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kapsamda, çiftçilere vergi uygulanmadan mazot teslimi yapılması hususunda halihazırda yürüttüğümüz bir çalışma bulunmamaktadır” bilgisini verdi.

haberler.com

Bir Cevap Yazın