Türkiye Zeytinciliği tanıtılacak

0
891
Türkiye Zeytinciliği tanıtılacak

Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek medya gezisi ile yabancı medya mensuplarına ”Türkiye’nin Zeytinciliği” tanıtılacak.

Birleşmiş Milletler çatısı altında zeytin üreticisi ülkelerin oluşturduğu Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilecek medya gezisi ile yabancı medya mensuplarına ”Türkiye’nin Zeytinciliği”nin tanıtılacağı bildirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin zeytinciliğinin dünya liginde hızla üst sıralara doğru yükseldiği belirtildi.

Sofralık zeytinde üçüncü sırada olan Türkiye’nin yakın bir zamanda Yunanistan’ı geçerek ikinciliğe yükseleceğinin düşünüldüğü ifade edilen açıklamada, Halen 119 bin ton seviyesinde bulunan zeytinyağı üretiminin 500 bin ton seviyesine çıkmasının öngörüldüğü kaydedildi.

UZK tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Türkiye zeytin ve zeytinyağının hedef pazarlarda tanıtılması amacıyla beş ülkeden yaklaşık on medya mensubunun katılımı ile 2-8 Aralık 2012 tarihleri arasında medya turu gerçekleştireceği bildirildi.

Programın, 3 Aralık günü İzmir’de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin yapacağı açılış konuşmalarıyla başlayacağı, İzmir’in ardından Kuşadası, Akhisar, Ayvalık, Edremit, Bursa ile devam edeceği ve İstanbul’da sona ereceği belirtildi.
Gezi güzergahında zeytinyağı fabrikaları, müzeler, çiftlik evi, zeytin bahçeleri ve zeytin depolama tesislerinde incelemelerde bulunulacağı ifade edilerek, yapılacak bu tür aktiviteler sonucunda Türkiye’nin dünya zeytin ve zeytinyağı pazarı sektöründe hızla üst noktalara ulaşacağının düşünüldüğü kaydedildi.

Kaynak: http://retailnews.com.tr/sn/news/pt/full/lang/tr/catId/57/id/16960/seo/Turkiye_Zeytinciligi_tanitilacak

Bir Cevap Yazın