Türkiye ziraat odaları birliği genel başkanı Bayraktar Van’da

0
1004

Şemsi BayraktarVAN (İHA) – Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bazı gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van’a geldi.

Batman’da karayolu ile Van’a gelen Bayraktar ve beraberinde bulunan yönetim kurulu üyeleri Nizamettin Aydiş ile Lütfü Maskan, Van Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Özgökçe, Hakkari Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Onay, Van ve Hakkari ilçe ziraat odaları başkanları tarafından Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Adası İskelesi’nde karşılandı. Daha sonra tekne ile Akdamar Adası’na geçen Bayraktar ve beraberindekiler, Akdamar Anıt Müzesi’ni gezdiler. Burada bir süre dinledikten sonra Özgökçe İş Merkezi’nde bulunan Van Ziraat Odası Başkanlığı’na geçen Bayraktar, Van Ziraat Odası Başkanı Lütfü Özgökçe’den bölgenin tarım ve hayvancılık konularında bilgi aldı. Bayraktar’a bilgi veren Özgökçe, bölgenin coğrafi yapısından kaynaklı olarak ulaşım ve pazarlamada güçlükler çektiklerini ve bunun da çiftçilere ek maliyetler getirildiğini belirtti. Bölgesel koşullara bağlı olarak yılda ancak bir kez ürün alabildiklerini ifade eden Özgökçe, buna paralel olarak devletin vermiş olduğu primlerden batı illerine oranla daha az faydalandıklarını söyledi. Özgökçe, “Ziraat Bankası çiftçilere sıfır faizle verdiği kredilerden sıkıntılar yaşanıyor. Banka çiftçilerden şehir merkezinde teminat olarak gayrimenkul ve 2 devlet memurunu kefil olarak istemektedir. Oysa çiftçinin teminatı tarımsal arazisi ve tarımda kullandığı traktörüdür. Bunların teminat olarak kabul edilmesi hususunda gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bölgemizde çiftçiler teminat bulmaktan güçlük çekmektedir” dedi.
Bölgede Doğu Anadolu Programı uygulandığını da hatırlatan Özgökçe, ancak çiftçilerin projelerinde gerekli olan öz sermayeyi bulmaktan sıkıntı çektiklerini ifade etti. Bu öz sermayeyi bankalardan kredilerle temin yoluna gitmenin önünün açılması gerektiğini vurgulayan Özgökçe, “Üreticiler desteklenmeli ve ithal hayvan konusunda yerli üreticiyi sıkıntıya sokmayacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Sınırlarda kaçak hayvan geçişleri sıkı koruma altına alınmalıdır” ifadelerini kullandı.
Bölgenin bakir topraklarının organik tarıma açılması gerektiğinin altını çizen Özgökçe, üreticilerin bu alana teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti. Özgökçe, “Köyden kente göçün önüne geçilmelidir. Bunun içinde köyler yaşanır hale getirilmelidir. Köylerin alt yapıları, okul, sağlık ocağı ve su gibi ihtiyaçları giderilmelidir. Bölgesel programlar yapılarak ve pozitif ayrımcılık bölgemizin sıkıntılarına bir nebze de olsa çözüm getirecektir” şeklinde konuştu.
Özgökçe’nin konuşması boyunca not alan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Bayraktar, bölgenin sıkıntılarının tümünü not ettiğini ve Ankara’ya dönüşünde hükümet yetkililerine ileteceğini kaydetti.
Hakkari ve ilçe oda başkanlarının sorun ve önerilerini de dinleyen Bayraktar, daha sonra geceyi geçireceği otele geçti. Bayraktar ve beraberindekilerin, yarın karayolu ile Ağrı’ya gidecekleri kaydedildi.

Bir Cevap Yazın