Türkiye’de İlk Kez Damızlık Gebe Düve İhracatı Gerçekleştirdi

0
937
Türkiye'de İlk Kez Damızlık Gebe Deve İhracatı Gerçekleştirdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin ilk damızlık gebe düve ihracatının gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye, ithalatçı ülkeden ihracatçı ülke haline geliyor. İlk adım küçüktür ama çok önemlidir, çünkü artık yürümeye başladığınızın işaretidir” dedi.
Eker, Tire’de bir firma tarafından Türkmenistan’a düve ihracatının gerçekleştirilmesi nedeniyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada, her zaman hatırlanacak bir günün yaşadıklarını söyledi.
“Bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilklerinden biri gerçekleşiyor. Türkiye çiftçisi, İzmir Tire’den kendi yetiştirdiği yüksek kaliteli damızlık gebe düveyi ilk kez ihraç ediyor” diyen Eker, Türkmenistan’a gerçekleşen ihracatı gördüğü için şükrettiğini vurguladı.
Türk çiftçisinin, kaliteli damızlık gebe düve yetiştirerek bunu ihracatını gerçekleştirdiğini ve Türkiye’nin “ithalatçı” ülkeden “ihracatçı” ülke konumuna geldiğine işaret eden ifade eden Eker, şunları söyledi:
“İlk adım küçüktür ama çok önemlidir, çünkü artık yürümeye başladığınızın işaretidir. Damızlık sığır üreticileri, yürüyüşe başlıyor, inşallah bu yürüyüş devam edecek. Türkiye bu noktaya kolay gelmedi. Son 10 yıl içinde önemli ivme kazandı. Damızlık düvenin yetiştirilmesin birinci basamak soy kütüğüne kaydedilmesidir. Türkiye, 10 yıl içinde soy kütüğüne kayıtlı hayvan sayısını 1 milyondan 7 milyonun üzerine çıkardı. Hayvan başına verim çok ciddi biçimde arttı. Süt verimi 7,5 tonun üzerinde. Gelinen nokta açısından son derece önemli.”

Bir Cevap Yazın