Türkiye’de pamuk balı tarih oluyor

0
1215
arıcılık– AYDIN OVASI’NDA PAMUĞA KONAN ARILAR ÖLMEYE BAŞLADI
– AYDIN ARICILAR BİRLİĞİ BAŞKANI ZEKİ ALTIN:
– “KOORDİNE SAĞLANAMZSA AYDIN’DA ARICILIK BİTER”
AYDIN (İHA) – Aydın’da binlerce kişinin geçim kaynakları arasında yer alan arıcılık ve bal çeşitleri tarımdaki bilinçsiz kimyasal ilaçlamalar nedeniyle SOS vermeye başladı.
Yaz döneminde Aydın ovasının en önemli geçim kaynakları arasında yer alan pamuk balı çeşidi bu yıl yok denecek kadar azaldı. Kullanılan aşırı ve tabiata zararlı kimyasal ilaçlar nedeniyle bal toplamak için pamuk çiçeğine konan arıların bir çoğu kovana ulaşmada, kovana ulaşanların ise kısa bir süre içinde telef oldukları gözlendi.
Geçtiğimiz yıllarda kuraklıkla başı dertte olan Türk arıcısının artık tarla ve bahçelerde kullanılan kimyasal ilaçlarla başının dertte olduğunu belirten Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Zeki Altın, “Bu gidiş bu şekilde devam ederse aynı zamanda polinasyonu sağlayan arılar yok olmaya yüz tuttuğu için Türk tarımı biter. Ne olur çiftçilerimiz ve idarecilerimiz arıyı sadece bal olarak görmesinler. Arıcılık biterse hepimiz biteriz” dedi.
Aydın Merkez, Söke ve Yanipazar bölgesinde pamuk çiçeğine konan arıların büyük çoğunluğunun kimyasal ilaçlamalar nedeniyle öldüğünü belirten Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Zeki Altın, bilinçsiz ve denetimden uzak tarımsal ilaçlamanın, dünyanın doğal dengesini yok etmeye başladığını söyledi. Özellikle son yıllarda daha yoğun olarak kullanılan kimyasalların, birçok bal çeşidini ortadan kaldırdığı gibi arıların da ölümüne neden olduğunu belirten Zeki Altın “Türkiye’deki bilinçsiz ve aşırı ilaçlama nedeniyle pamuğa konan arılar ölmeye başladı. İleriki yıllarda çok ciddi bir polinasyon sorunu yaşanmadan ilaçlama yapacak olan çiftçilerimizin bir gün önceden bağlı bulundukları tarım kuruluşlarına bilgi vermelerini istiyoruz. Aslında bu ilaçların arıya zarar vermeyen türleri de var. Buna rağmen bu ilaçları kullanacak olanlar hem arıcıların, hem üleknein hemde kendilerinin menfaatleri gereği ne olur yetkililere haber versin” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın