Türkiye’de yeterli pirinç üretimi söz konusu değil

0
827
Turkiyede-yeterli-pirinc-uretimi-soz-konusu-degil

TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye’de pirinç üretiminin daha fazla desteklenerek arttırılması gerektiğini söyledi.

ANKARA- Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Yetkin, TZD Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, pirinç üretimi ve fiyatlarını değerlendirdi ve pirinç üretiminin daha fazla desteklenerek arttırılması gerektiğini söyledi.

Advertisement

Baldo pirinç fiyatlarında bu yıl geçen yıla oranla yüzde 60 oranında, Osmancık pirincinde de yüzde 10 oranında artış olduğuna dikkati çeken Yetkin, “Şu anda piyasada pirinç kıtlığı vardır” dedi.

Yetkin, dünya da pirinç üretiminde artış, pirinç fiyatlarında ise düşüş olduğunu belirterek, geçen yıl dünyada çeltik üretiminin yüzde 2 oranında artarak 713 milyon tona ulaştığını ve bu çeltikten de 474 milyon ton pirinç elde edildiğini söyledi.

Pirinçte dünya da, Hindistan, ABD, Uruguay, Tayland ve İtalya’nın belirleyici ülkeler olduğunu söyleyen Yetkin, Türkiye’nin de bu ülkelerden pirinç ithal ettiğini kaydetti.

Yetkin, Türkiye’de çeltik üretiminin desteklemedeki artış ve gümrük vergileriyle korunmasına bağlı olarak her yıl arttığını ve bu yıl 900 bin tona ulaştığını ifade etti.

Son 10 yılda Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 130’un üzerinde artmasına rağmen, iç tüketimin yüzde 75’inin karşılandığını dile getiren Yetkin, “Pirinçte yüzde 25 oranında açık var. Türkiye’de yeterli pirinç üretimi söz konusu değil” dedi.

Pirince uygulanan gümrük vergilerinin düşürülmesi halinde yerli üreticilerin dünya fiyatlarıyla rekabet edemeyeceğini söyleyen Yetkin, şunları kaydetti:

“Açığın giderilmesi için ithalat mevcut vergi oranları korunarak, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla yapılmalıdır. Destekleme primlerinin arttırılması gerekir. Çeltik üreticisi yüksek girdi maliyetlerinden şikayetçi. Daha fazla desteklenmeleri gerek. Fiyatlar böyle giderse daha da artacak.”

haber365

Bir Cevap Yazın