Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısında yüzde 36’lık artış

0
1015
Türkiye'deki büyükbaş hayvan sayısında yüzde 36'lık artış

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de son bir yılda büyükbaş hayvan sayısının yüzde 36 oranında arttığını, bunun devamında da et ve süt ürünlerinde de büyük bir artış yakalandığını ifade etti. Bakan Eker, çiftçinin sıkıntılarıyla ilgili bir soruya cevap olarak ise 2013 yılında çiftçiye 9 milyar lira tutarında karşılıksız hibe para ödeneceğini açıkladı.

EXPO 2016 Antalya merkez ofisinin açılışı için Antalya’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, açılış sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bir basın mensubunun özellikle hayvancılık sektöründe üreticinin girdilerin yüksek olmasından şikayet ettiklerini hatırlatması üzerine Bakan Eker, rakamlarla cevap verdi. Türkiye’de son büyükbaş hayvan sayımının 30 yıl önce yapıldığını hatırlatan Eker ” Türkiye büyükbaş hayvan sayısında son 10 yıl içinde yüzde 36 oranında artış kaydetti . Bugün 30 yıl öncenin büyükbaş hayvan sayısının üzerinde. Bu çok büyük bir gelişme. Buna bağlı olarak süt üretimi 8 milyon tondan 16 milyon tona, et üretimi 420 bin tondan 915 bin tona çıktı. Mesele şu, zaman zaman bazı yerlerde mevzi olarak bir takım girdilerle ilgili sıkıntılar olabiliyor ama tespit edildiği anda çözülüyor hamdolsun. Şu anda bir sorun yok, hem miktar hem kalite itibarıyla hayvansal üretimde büyük bir artış var. ” dedi.

DÜNYA’NIN 7’NCİ BÜYÜK TARIM EKONOMİSİ

Bakanlık olarak dile getirdikleri ‘Türkiye dünyanın 7’nci büyük tarım ekonomisiyiz’ sözünün referansının Dünya Bankası olduğunu ve bunun ülkelerin durum raporlarında yazdığını hatırlatan Bakan Eker ” 2008 yılından bu yana Türkiye tarım sektöründe kaydettiği başarıyla 11’nci sıradayken, 7. büyük tarım ekonomisi haline geldi. 10 sene önce 23 milyar dolar hasıla elde ediyordu, bugün 62,5 milyar dolar tarım hasılası elde ediyor. ABD , Çin Brezilya, Endonezya gibi ülkelerin arkasından Türkiye geliyor. Avrupa’ da Fransa, İtalya ve İspanyayı geçtik . Ancak Üretim arttığı zaman bunun fiyata yansıması gerekmiyor, üretimi tüketici daha ucuz fiyata ürün alabilsin diye artırırız işin o boyutunu da düşünmek lazım, üreticinin zarar etmemesi için de tedbir ayıp onlara destek veriyoruz” diye konuştu.

2013 yılında Türk çiftçisine hibe destek olarak 9 milyar TL ödeneceğini söyleyen Bakan Eker, 2012 yılı içinde yaklaşık 7,5 milyar lira ödendiğini ve bunun bir kredi değil tamamen karşılıksız nakit para olduğuna dikkat çekti. 2013 ‘te ödenecek olan 9 milyar TL’nin 30 nisan tarihi itibarıyla yılın ilk dört ayında 3,5 milyar lirasını ödediklerini kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, amaçlarının üreticiye bir şekilde destek olarak üretim faaliyetini iyi yapmasının sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

haber46

Bir Cevap Yazın