Türkiye’nin en büyük ağaçlandırma çalışması

0
1041
Türkiye'nin en büyük ağaçlandırma çalışması

Türkiye’nin en büyük ağaçlandırma çalışmasının, Bayburt’ta 46 kilometrelik yol güzergahında ve civarındaki dağlarda yapıldığı belirtildi.

Bayburt Valisi Hasan İpek, yaptığı açıklamada, geçmişte kentte ağaç ve ağaçlandırma ile ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu ifade ederek, bu soruna çözüm bulmak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile kente daha önce gerçekleştirdiği ziyaret sırasında sorunu çözmek için izlenmesi gereken yol konusunda görüştüklerini anlatan İpek, “Kop Dağı’ndan başlayarak Bayburt’a kadar yani 46 kilometrelik alanda yol kenarlarının ve tüm dağların ağaçlandırılmasına karar verdik. Bu çalışma kapsamında 2 milyon 900 bin metrekarelik alanda ağaçlandırma yapılacak” dedi.

İpek, çalışmanın geçen yıldan itibaren devam ettiğini ancak çok geniş alanı kapsadığı için yıllar içinde tamamlanacağını vurgulayarak, “Çalışma, ülkemizin en büyük ağaçlandırma çalışmasıdır. Proje kapsamında geçen yıl 590 bin ağaç dikildi, bu yıl ise 650 bin ağaç dikmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

– “Bayburt’un bütün dağlarını ağaçla donatacağız”

Ağaçlandırma çalışması çerçevesinde 2013 yılı için ayrılan ödeneğin 2 milyon lira olduğunu dile getiren İpek, şöyle devam etti:

“Yaklaşık sekiz yıl sürmesi planlanan projenin tamamında 5 milyon 500 bin ağaç dikilecek. İnşallah sekiz yıl sonra bu çıplak dağların tamamı ve Kop Dağı ile Bayburt arasındaki dağlar ağaçlandırılmış olacak. Projenin bu yıla ait ihalesi 1 milyon lira olarak gerçekleşti. Böylece bu yıl dikmeyi planladığımız 650 bin ağaç rakamını daha da artırma fırsatımız olacak. Artan parayla yeni bir ihaleye daha çıkacağız.”

İpek, ağaçlandırma çalışmasında öncelikle yöre iklimine uygun meyve ağaçlarını tercih ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Örneğin köye yakın ve vadilere meyve, ceviz ve badem ağaçları dikilecek. Böylece projemiz ağaçlandırmanın yanı sıra köylülerimize de faydalı olacak. Ağaçları köylülerimize zimmetleyeceğiz. Ağaçların bakımı köylülerimize ait olacak ve bunun karşılığında cevizi, bademi, armudu toplayabilecekler. Diğer orman türü ağaçların bakımı ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı birimlerince gerçekleştirilecek.”

İpek, ağaçlandırma çalışmasının erozyonu da önleyeceğine dikkati çekerek, proje kapsamında Bayburt’un bütün dağlarını ağaçla donatacaklarını kaydetti.

Kaynak: TRT Çevre Haberleri

Bir Cevap Yazın