Türkiye’nin en erkenci can eriği Erdemli’de yetiştirildi

0
1104
Türkiye’nin en erkenci can eriği Erdemli'de yetiştirildi

Mersin’in Erdemli ilçesinde Türkiye’nin en erkenci örtü altı can eriği yetiştirildi.

Erdemlide 11 yıldır meyve yetiştiriciliği yapan emekli Doktor Cengiz Yıldız, normal şartlar altında nisan ayında hasadına başlanan can eriğini sera içerisinde Mart ayının ilk haftasında yetiştirdi.

Cengiz Yıldız, ilk defa örtü altı meyve üreticiliği yaptığını belirterek,” Bu yıl yedi dönüm kapalı serada can eriği üretimi yapmaya karar verdim. Mut ilçesinde fidan yetiştiriciliği yapan Kemal Cüce’den aldığımız klonal anaçlı fidan kullanıldı. İlk örtü altı can eriği üretiminde yedi dönüm arazi içerisinde 300 ağaç ile gerçekleştirildi. Burada yapılan ürerimde yaklaşık 2 ton verim elde edildi. Bu yaklaşık ağaç başına 6 kilo verim demek. Bu bizim için iyi bir sonuç.” diye konuştu.

Hasat ettiği eriği iç piyasaya sattığını aktaran Yıldız, “Hasattan hemen sonra İstanbul, Ankara ve Kayseri’ye gönderildi. Bu yılki verimden memnunum. Bundan dolayı önümüzdeki yıl 10 dönüm arazide kapalı serada can eriğini üretimi yapacağız. Aynı zamanda üretimde dönüm başına bir kovanda 80 adet bulunan bombus arı desteği verildi. Serada bulunan 560 arı ile bitkinin döllenme işi ve tozlanması yapıldı. Bu bilimsel çalışma ile yetişen üren daha doğal oluyor.” şeklinde konuştu.

AA

Bir Cevap Yazın