Türkiye’nin en sıcak üçüncü jeotermal kuyusu Denizli’de açıldı

0
1098
Türkiye’nin en sıcak üçüncü jeotermal kuyusu Denizli’de açıldı

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Tekkehamam sahasında yapılan sondaj çalışmalarında, 150 lt/sn debide, 160 derece sıcaklıkta ve 880 metre derinlikte, Türkiye’nin üçüncü büyük jeotermal su kaynağı bulundu.

MTA tarafından Tekke-1 isimli jeotermal kuyunun açılması dolayısıyla Denizli İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli İl Özel İdare Genel Sekreteri Adem Oklu, Sarayköy Kaymakamı Aydın Abak tarafından jeotermal alanda incelemelerde bulunuldu. Sarayköy Kaymakamı Abak, ilçenin turizm bölgesi olduğunu ifade ederek, kuyudan hem elektrik üretilebileceğini hem de sera alanlarında ve konutların ısıtılmasında suyun kullanılacağını söyledi. Abak, “Kuyularımız vasıtasıyla ilçemizin kalkınması hızlanacak. Buraya gelecek firmaların yatırım yapacak olması, ilçemizin üç beş yıl sonra daha iyi yere geleceğine işarettir.” dedi.

Bölgenin MTA tarafından 27 Mart 2012’de ihaleye çıkarılacağını vurgulayan İl Genel Meclisi Başkanı Gürlesin ise, “Türkiye’nin en büyük açığı enerjide. Jeotermal enerji, bu bölgede bulunuyor. Jeotermal enerjiyle Denizli iyi bir noktaya gelecek.” diye konuştu. MTA’nın Tekkehamam sahasındaki ihalesine katılmak için Türkiye’nin enerjide önde gelen firmalarının dosya aldığı öğrenildi.

(CİHAN)

Gıda Haber

Bir Cevap Yazın