Türkiye’nin İlk Canlı Hayvan Fuarı 22 Mayıs’ta Açılıyor

0
854
Turkiyenin-Ilk-Canli-Hayvan-Fuari-22-Mayista-Aciliyor

Türkiye’de ilk kez 22-25 Mayıs tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan Anadolu Expo Canlı Hayvan Fuarı’nın ana teması aile işletmeciliği olacak.

Anadolu Expo Canlı Hayvan Fuarı danışma kurulu, İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin ev sahipliğinde Torbalı’da bir araya geldi. Toplantıya İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Gülkaynak, İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Nuri Kahya, Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan ve Ege Bölgesinde faaliyet yürüten Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği başkanları katıldı. Toplantıda fuarın ana temasının aile işletmeciliği olacağı belirtildi.

“AİLE İŞLETMELERİ HAYVANCILIĞIN SİGORTASI”

Ev sahipliği yapan İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Gülkaynak, şunları söyledi: “Canlı hayvan fuarı Türkiye’de ilk kez düzenlenecek. Anadolu Expo Canlı Hayvan Fuarı yalnız İzmir ve çevresini değil Türkiye hayvancılığını yakından ilgilendiriyor. Birleşmiş Milletler, 2011 yılını Aile İşletmesi Yılı ilan etti. Biz, düzenlenecek fuarda aile işletmeciliği temasını işleyeceğiz. Avrupa Birliği’nde aile işletmeciliği özel olarak destekleniyor, köyden kente göçün önüne geçilmeye çalışılıyor. Aile işletmeciliği bizim için yeni ama bir o kadar da önemli kavram. Aile işletmeleri hayvancılığın sigortasıdır.”

“İKİ YILDIR ÇALIŞIYORUZ”

Toplantıda aile işletmeciliği ile ilgili öneriler alınırken fuar kapsamında aile işletmesini konu alan bir zirve düzenlenmesi kararlaştırıldı. Projenin mimarı Gül Ceylan, “Canlı hayvan fuarının üzerinde iki yıldır çalışıyoruz. Organizasyon firması olarak görevimiz fuarı Türkiye hayvancılığına yakışır bir şekilde gerçekleştirmek. Bu fuarın asıl sahipleri yetiştiriciler ve yetiştirici birlikleridir. Fuara Bakanlık başta olmak üzere hayvancılık sektöründe tüm bileşenler tarafından destekleniyor” dedi.

BM DAVET EDİLECEK

Danışma Kurulu tarafından yapılan toplantıda, Birleşmiş Miletlerin ve Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü’nün (FAO) davet edilmesi kararlaştırıldı. Yine çeşitli ülkelerden örnek işletmeler fuar kapsamında İzmir’de misafir edilecek. Fuar kapsamında oluşturulacak açık oturumlarda yabancı delegasyonun Avrupa’daki uygulamalarını anlatmaya olanak sağlanacak..

euronewstr

Bir Cevap Yazın