Türkiye’nin İlk Trüf Mantarı Bahçesi

1
1260
Türkiye'nin İlk Trüf Bahçesi

Kilosu 200 ile 3 bin 500 avro arasında değişen trüf mantarının ülkemizde yetiştirilmesi için çalışmalar tamamlandı. Türkiye’nin ilk ‘trüf bahçesi’ Yatağan’da kuruluyor.

Trüf Mantarını Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında devlet-çiftçi işbirliği ile Türkiye’nin ilk ‘trüf bahçesi’ kuruluyor. Proje kapsamında Muğla’nın Yatağan ilçesinde tespit edilen Doğanköy, Nebiköy ve merkezdeki 10 dekar alanda trüf aşılı meşe fidanları dikilmesi planlandı. Alanın yaban hayvanlarından korunması için de etrafı tel örgü ile çevrildi, damla sulama sistemi kuruldu. Trüf bahçesinden ilk ürünler 5 yıl sonra alınacak.

Proje ile çiftçilerin sahip olduğu atıl araziler, yüksek gelir getiren bir ürünle buluşacak. Böylelikle tarımsal olarak ülke ekonomisine katkısı az olan atıl arazilerin ekonomiye de katkısı artacak.

Toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğindeki ağaç köklerinde yetişen mantar, özel yetiştirilmiş köpeklerin yardımıyla toplanabiliyor. Tadı, kokusu ve aroması ile gurmelerin ilgisini çeken Trüf mantarı birçok yemeğin üzerinde baharat olarak kullanılıyor. Az bulunduğu ve dar bir alanda yetiştiği için trüfün kilosu 200 ile 3 bin 500 avro arasında değişiyor.

Öte yandan dünyada 6 milyar dolarlık bir ticaret hacmi olan ve siyah elmas olarak nitelendirilen trüf üretiminin yüzde 45’ini Fransa, yüzde 35’ini İspanya ve yüzde 20’sini İtalya yapıyor.

Türkiye'nin İlk Trüf Bahçesi

truf_mantari-5 Türkiye'nin İlk Trüf Bahçesi Türkiye'nin İlk Trüf Bahçesi truf_mantari-2

1 Yorum

Bir Cevap Yazın