“Türkiye’nin Mantarları” Online Kütüphanesi Açıldı

0
8374
"Türkiye'nin Mantarları" Online Kütüphanesi Açıldı

Bu sabah yayına giren ve 71 mantar türü ile açılan sitede Türkiye’nin Mantarları Online Kütüphanesi; 30 yenilebilir, 15 yenilemez ve 26 zehirli mantar çeşidi hakkında dış görünümlerinden (morfolojik özellikleri) yayılım gösterdikleri coğrafyalara, meyvelenme zamanlarından doğada bulunabilecekleri noktalara bir çok referanslı bilgiyi ziyaretçileri ile buluşturuyor.

Online ve konvansiyonel iletişim kanallarındaki bilgi kirliliğine bir alternatif olarak referanslı bilgiyi ziyaretçilerine sistematik bir şekilde sunarak; hem unutulan doğal zenginliklerimize kaybettikleri itibarı iade etme, hem de yanlış kullanımların önüne geçme noktasında bir kaynak olmayı amaçlayan CerciYusuf.org, bugün yayına giren Mantarlar Kütüphanesi ile bu misyonunu yerine getirmeye devam ediyor.

Çerçi Yusuf’un küçük torunlarından ve sitenin kurucusu Rana Babaç Çelebi “Mantar konusu uzun zamandır çok ilgimi çekiyordu. Tarımsal ürünlerimizi çeşitlendirme alanında araştırma yaparken, bu zengin canlı ailesine de dikkat çekilmesi gerektiğini hissettim. Bugün marketlerde üç veya dört mantar türünün satışı var, dolayısıyla mutfaklarımızda da bunları kullanıyoruz. Bazı girişimcilerimizin emekleri sayesinde son yıllarda belki 3-4 tür ile daha tanıştık, fakat doğaya baktığımız zaman en az 30 farklı yenilebilir tür karşımıza çıkıyor. Bunların tanınması, kültüre alınması, hem kendi insanlarımıza hem de dünya pazarına güvenli bir şekilde sunulması lazım. Umuyorum ki bu kütüphane hem mantar meraklıları için keyifli bir içerik, hem de bu işin ticaretini yapmak isteyenler için bir başlangıç noktası olur.” dedi.

Bugün yayına giren “Mantarlar Kütüphanesi” ile özellikle bahar aylarında artış gösteren mantar zehirlenmeleri ile mücadelede bir cephe açmış olmayı umut ettiklerini ifade eden Çelebi “Mantarlar Kütüphanesi’nde özellikle mantar zehirlenmeleri konusuna mümkün olan her noktada dikkat çektik. Bir yardım sayfası hazırlayarak, mantar zehirlenmesi konusunu da derinlemesine inceledik ve ziyaretçilerimizle paylaştık.” dedi

2017 senesinde Türkiye’nin ilk ve tek Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çevrim-içi Kütüphanesi olarak açılan Çerçi Yusuf (www.cerciyusuf.org), 2018 senesinde birinci yaşına yine Türkiye’nin ilk ve tek Aromaterapi (Bitki Özleri) Kütüphanesini açarak girmişti. 2019 senesinde “Temiz Etiket” projesi ile tüketicileri hem gıda hem de kozmetik etiketlerini okuma konusunda bilinçlendirmek için adım atan, aynı sene kozmetik ürünlerinin sertifikasyonlarının doğru anlaşılması üzerine “Sertifikalar” projesinin lansmanını yapan CerciYusuf.org 2020 senesinde açtığı “Vitaminler” ve “Mevsimsel Beslenme Takvimi” ile kamuoyunu bilinçlendirmeye ve toplum sağlığını korumaya yönelik önemli adımlar atmıştı.

Varlık nedeni kamuoyunu bilinçlendirerek, toplum sağlığını korumaya katkıda bulunmak olan CerciYusuf.org’da ayrıca “Tıbbi Terimler Sözlüğü”, “Uçucu Yağ Satın Alma” ve “Uçucu Yağları Güvenli Kullanma” rehberleri de bulunuyor.

Çerçi Yusuf Hakkında

Hastanelere ve doktorlara kolay ulaşılamayan bir dönemde, gerek insan fizyolojisi gerekse tıbbi bitkiler konusundaki derin bilgi ve tecrübeleri sayesinde, babası ile beraber bir at arabasının arkasında hazırladığı karışımlarla, sayısız insanı tedavi etmiş ve ailesine miras olarak bugüne kadar ulaşmış birçok güzel hikayeleri bırakmış bir insandır Çerçi Yusuf. 1910 senesinde pratiğini Adana’nın Saydam Caddesi’nde açtığı ufak bir dükkana taşıyan Çerçi Yusuf, o günden ölümüne kadar olan süreçte, senelerce yanında çalışan çıraklardan sayısız Çerçi, 13 evladından ise modern tıp doktorları ve eczacılar yaratmıştır. Adana’nın marka isimlerinden biri olan Çerçi Yusuf, Cuma günleri yalnızca ihtiyaç sahiplerine karşılıksız olarak bakmış ve hazırladığı bitkisel karışımlarla rahatsızlıklarını tedavi etmiştir. Mesleğindeki birikim ve becerisiyle Türkiye tarihinin önemli Anadolu halk şifacılarından olan Çerçi Yusuf’un hayatı boyunca gerçekleştirdiği iki evlilikten 13 çocuk, 34 toruna sahip Çerçi Yusuf bugün Adana Asri mezarlıkta yatmaktadır.

Rana Babaç Çelebi Hakkında

Klinik aromaterapist Rvt. Rana Babaç Çelebi (MSc, Phd.(C)), 1984 yılında İstanbul’da doğmuş Amerikan Robert Kolej’i bitirdikten sonra lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi ve  Amsterdam Vrije Universiteit’ta çift anadal yaparak tamamlamış, Kraliyet bursu ile gittiği İsveç’te Master of Science derecesi almıştır. 1999’dan beri Asos’ta bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesinde yetiştirdiği çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerden maserat ve hidrolatlar üreten Rana, son beş senedir Medipol Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayten Altıntaş ile birlikte gittiği Isparta’da, geleneksel usulde gül suyu üretimi öğrenmekte ve yapmaktadır. 2017 senesinde Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi CerciYusuf.org‘u kuran Rana, aynı zamanda 2018 itibariyle eşiyle birlikte Kaz Dağları’nda bulunan 140  dekar arazilerinde endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler üretmektedir. Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde “Tıp Tarihi” doktorası yapan Rana, güzel kokunun sağlık ile ilişkisi üzerine akademik araştırmalar yapmakta, Atelier Aromaterapi şirketinde ilgili alanlarda danışmanlık ve eğitimler vermektedir. Aromaterapi Derneği, NAHA, Robert Kolej Mezunlar Derneği, WWF ve Buğday Derneği üyesi olan Rana, mümkün olduğu kadar at binmeyi ve egzotik ülkelerde doğa/macera seyahatlerine çıkmayı sever.

Çerçi Yusuf.org Hakkında

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org’un varlık nedeni;  tıbbi ve aromatik bitkiler, baharatlar, bitki özleri, sabit yağlar (taşıyıcı yağlar), hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller ve mantarlar ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır kılarak, kamuoyu bilinçlendirmek ve bu surette halk sağlığını korumaya katkıda bulunmaktır. Çerçi Yusuf’un en büyük oğlu Salih Çerçi’nin kızı Sevil Çerçi Babaç’ın 2017 senesi doğum günü hediyesi olarak hayata geçirilen www.cerciyusuf.org’da 180 tıbbi ve aromatik bitki, 138 bitki özü ve 70+ mantar türü hakkında; genel özellikleri, kimyevi bileşenleri, tıbbi ve aromaterapik kullanımlarıyla ilgili akademik kaynaklara dayalı bilgiler referanslarıyla paylaşılmaktadır.

Editöre Notlar

⚜️  CerciYusuf.org websitesinde bahsedilen ve Çerçi Yusuf’un 1910 yılında açtığı tarihi dükkan; fiziksel varlığı ile aile tarihin bir parçası olduğundan, bilgi amaçlı bir içerik olarak sitede yer almaktadır. CerciYusuf.org ile; Adana, Saydam Caddesi’nde bulunan söz konusu tarihi dükkan ve diğer aile işletmeleri arasında resmi, yönetimsel veya organik herhangi bir bağ bulunmamaktadır. Tarihi dükkan CerciYusuf.org’un bir satış kanalı DEĞİLDİR.

⚜️  CerciYusuf.org projesinin resmi sözcüleri Sevil Çerçi Babaç ve Rana Babaç Çelebi’dir.

Bir Cevap Yazın