Turkiyenin-zeytinyagi-ihratacsisi-Verde-iflas-erteletti

Zeytinyağında ‘Türkiye’nin ihracat kralı’ olarak bilinen Verde Yağ mahkemeden iflas erteleme kararı aldı. Mahkemenin verdiği 1 yıllık iflas erteleme kararı ile birlikte şirket alacaklılara karşı korumaya alınmış oldu. Verde’nin 75 yaşındaki sahibi Ali Ulukartal “Postalı giydim işin başındayım” dedi. Ulukartal Ailesi, Türkiye’nin en eski makarnacısı olarak da biliniyor.

Verde markası ile ürünleri satılan Verde Besin Maddeleri San. Tic. A.Ş., kuraklık ve hedeflenen ihracatın gerçekleştirilememesi nedeniyle 2 yıl önce mali sıkıntıya girdi. Şirket bu süreçte ortak arayışına girdi ancak olumlu sonuç alınamadı. Alacaklılara karşı zor durumda kalan şirket 2012’de iflas erteleme talebi ile mahkemeye başvuruda bulundu. Şirketin davası İzmir 8. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme 1 Haziran 2012’de şirket hakkında tedbir kararı verdi.

Advertisement

Mahkemenin kararı ile birlikte şirket yeniden faaliyetlerine başladı. 1.5 yılı aşan yargılama sonrası ise mahkeme iflas erteleme kararı verdi. 10 Ocak’ta ilan edilen kararla Verde, alacaklılara karşı bir yıl süresince korumaya alınmış oldu. 1 yıllık sürenin sonunda şirketin ek süre isteme hakkı da bulunuyor.

75 YAŞINDAYIM İŞİN BAŞINDAYIM

Verde Yağ’ın sahibi Ali Ulukartal, 75 yaşında olduğunu hatırlatarak “Güneş doğmadan önce uyanıyor işin başına geçiyorum. Postalı giydim, işin başındayım. Ulukartal ismi önemli ve ben de bu ismin taşıyıcısıyım. İnşallah bu işten de alnımızın akı ile çıkacağız. 50-52 milyon TL borcumuz vardı. Piyasaya olanborçların tamamına yakınını kapattık. Bir tek bankalara 22 milyon TL borç kaldı. Onları da periyodik olarak ödüyoruz. 110 kadar çalışanımız var, ücretleri günü gününe ödeniyor. Kapasiteyi artırıyoruz. Günlük 150 tondan 300 tona çıkaracağız üretimi. Geçtiğimiz yıl 50 milyon dolar ihracat yaptık. Ancak bu yıl zeytinde yok yılı. Bu durum kuşkusuz endişeye yol açıyor” dedi.

İHRACAT LİDERİYDİ

Verde Yağ 1996’dan bu yana faaliyette. 2011 yılına kadar 5 yıl boyunca zeytinyağı ihracatında lider olarak anılan Verde’nin toplam üretiminin yüzde 85’i Amerika, Kanada, Rusya, Çin gibi 50 ülkeye ihraç ediliyor. İzmir Torbalı’daki tesisinde faaliyetlerini sürdüren Verde’nin 170 milyon zeytinağacı bulunuyor. Verde aynı zamanda, İstanbul Sanayi Odası’nın 2005 verilerine göre, en büyük sanayi kuruluşu listesine 2005 verileri ile girmişti.

İLK MAKARNACI

Verde Yağ’ın sahibi Ulukartal Ailesi, Türkiye’nin ilk makarna üreticisi olarak biliniyor. Baba İsmail Hakkı Ulukartal’ın temelini 1928’de temeli attığı Kartal Makarnacılık 1995’te Koç Grubu’na satıldı.

haber365
Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. #tarimsalhaber ve daha fazlası için www.etarim.net

Bir Cevap Yazın