Türkiye’yi çölleşmeden kurtaracaklar

0
1010
Türkiye'yi çölleşmeden kurtarılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, salma sulama nedeniyle tuzlanan arazileri yeniden tarıma kazandırmak için kapsamlı bir proje başlattı.

Harran ve Seyhan Ovası ile Amasya Suluova’da tuzlanmayı ortadan kaldıracak kapalı drenaj sistemleri kuran Bakanlık, Adana, Iğdır, Aydın, Muş ile Konya Ovası illeri olan Konya, Niğde, Aksaray ve Karaman’da ön çalışmalara başladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre toprak yapısı, iklim koşulları ve bilinçsiz sulama nedeniyle tuzlanma ve çoraklık problemiyle karşı karşıya kalan bölgelerde Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda, 81 bin hektar alan tekrar tarıma elverişli hale gelecek. Bu bölgelerin başında gelen Harran Ovası’nda 65 bin hektar alan, Amasya Suluova’da 10 bin hektar ve Seyhan Ovası’nda 6 bin 500 hektar alanda drenaj çalışmaları devam ediyor.

-“HARRAN OVASI’NDA 35 BİN HEKTAR ALAN KURTARILDI”-

GAP Eylem Planı kapsamına alınan Harran Ovası’ndaki tuzlanma sorunun çözümü için 2009 yılında drenaj ve toprak etüt çalışmalarına başlandı. Toplam 252 bin hektar araziye sahip ovada 65 bin hektar alan proje kapsamına alındı. 214 köyde çalışmaların tamamlandığı proje sayesinde şimdiye kadar 35 bin hektar alan tekrar tarıma kazandırıldı. Bugüne kadar 96 bin 700 çiftçinin faydalandığı proje, 2013 yılında tamamlanarak Harran Ovası’nın tuzluluk sorununu ortadan kaldıracak.

-“İKİ KATINA ÇIKAN VERİM PROJENİN MASRAFINI BİR YILDA KARŞILAYACAK”-

Açıklamaya göre kapalı drenaj sisteminin tamamlandığı bölgede yoğun olarak ekimi yapılan pamukta yüzde 100’lük verim artışı sağlandı. Tuzlulaşma olan ve sistemin kurulduğu alanlarda dekar başına 250 kilogram olan pamuk verimi, drenaj sistemi ile birlikte 500-600 kilograma kadar çıktı. Bu şekilde dekar başına sağlanan 350 kilogramlık verim artışı, 65 bin hektar alanda yaklaşık 250 bin ton daha fazla pamuk üretimi sağlayacak. Bu sayede proje tamamlandığı zaman yılda yaklaşık 390 milyon TL ilave gelir getirecek. Toplam maliyeti 160 milyon TL olan sistemin bütün masrafı bir yıl içinde karşılanmış olacak.

Tarım dışı kalmış alanların tekrar tarıma kazandıran proje, ayrıca köylere yapılan altyapı çalışmalarına da katkı sağladı. Çiftçilerin sulama mevsimi ve kış aylarında arazisine rahatlıkla gidip gelmesi ve tarımsal işlerin yapılabilmesi için bir taraftan 270 kilometre köy içi yol ve bin 30 metre tarla yolu yapılırken, bir taraftan da 150 köyde göl alanlarının ıslahı işlemleri yapılıyor. Yine proje kapsamında 320 kilometre yüzey tahliye kanalı yapılacak.

ANKA

Bir Cevap Yazın