Tütün Üreticilerine birleşin Çağrısı

0
1760

Tütün BahçesiTürkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyesi Noyan Gürel, gelecek yıl yeteri kadar tütün üretilemeyeceğini ve sıkıntı yaşanacağını belirterek, tütün üreticilerinin birlik kurması gerektiğini söyledi.

Noyan Gürel, sektörü değerlendirdi. Türkiye’de tütün üretiminden giderek vazgeçildiğini, gelecek dönemde de arzın talebi karşılamayacağını kaydeden Gürel, bu durumdan sektörün tüm kesimlerinin etkileneceğini belirtti. Sürdürülebilir tütün tarımı yapılabilmesi için birlik olunması gerektiğini vurgulayan Gürel, üretimin şu anda devlet tarafından desteklenmediğini ifade etti.
ÜRETİCİ YETERİNCE ORGANİZE DEĞİL
Gürel, ihracat konusunda da şu anda arz ile talebin dengede olduğunu söyledi. Gürel, “Üretimin arzın altına düştüğünü savunan bir kişiyim ve önümüzdeki yıl piyasada sıkıntı çekeceğimizi düşünüyorum. Yeteri kadar tütün üretemeyeceğiz” dedi. Noyan Gürel, tütün üreticilerinin yeterince organize olamadığına da dikkat çekti. Gürel, “Üreticilerin birlik kurarak ortak hareket etmesi gerekiyor. Aynı zamanda tütün üreticilerinin bizimle Elele çalışması lazım, çünkü biz partneriz. Çiftçi olmazsa biz yokuz, biz olmazsak sigara sanayi ihtiyaçlarını başka bir ülkeden karşılayacak. Burada tek zarar gören bizim ülkemiz, sektörde çalışan insanlar olacak. Üretimde sıkıntı yaşandığında da tek tek üreticilerle görüşmekten ziyade birlik olması önemli” diye konuştu.
Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın