Tütün yerine çilek dikiyorlar

0
869
Tütün yerine çilek ekiyorlar

Bafra’da yıllarca tütün yetiştirilen tarlalarda artık çilek üretiliyor. Çiftçilerin üretmiş oldukları çilekler iç piyasada oldukça rağbet görüyor.

Samsun’un Bafra ilçesinde yıllarca tütün yetiştirilen tarlalarda artık çilek üretiliyor. Adını tütün yetiştiriciliğiyle duyuran Bafra ilçesinde alternatif ürün çalışmaları neticesinde çilek üretimi de önemli bir pay sahibi oldu.

İlçeye bağlı Elifli köyünde çilek yetiştiren Bayram Ali Kadıoğlu daha önce tütün ektiği tarlasında artık çilek yetiştiren çiftçilerden biri. 13 yıl önce tütün ekimini bırakarak çilek yetiştirmeye başlayan Kadıoğlu, birçok köylünün tarlasında tütün yerine organik çilek yetiştirdiğini söyledi.

Yıllardır yaptığı tütün üreticiliğini istediği geçim düzeyine ulaşamadığı için bıraktığını belirten Bayram Ali Kadıoğlu yeni bir ürün aradığını ve bu arayış neticesinde de çilekte karar kılarak yaklaşık 13 yıldır çilek yetiştiriciliği yaptığını ifade etti.

İyi giden hava şartları nedeniyle üründe bolluk yaşandığını ifade eden Kadıoğlu, günlük olarak iç piyasaya 500 ile 600 kilo çilek sattığını kaydetti. Yetiştirdiği organik çileğin aroması ve tadıyla tüketiciler tarafından tercih edildiğini anlatan Kadıoğlu, organik çileğin kilosunu 5-6 liradan sattığını belirtti.

Bafralı çiftçilerin tütün yerine çileğe yönelmelerinin sebebi ise tütüne getirilen kota. İlçe genelinde yaklaşık 200 dönümlük bir alanda çilek üretimi yapılırken Bayram Ali Kadıoğlu kendisine ait 40 dönümlük bir alanda üretimini sürdürüyor.

Çiftçilerin üretmiş oldukları çilekler iç piyasada oldukça rağbet görüyor. Kadıoğlu ve çilek üretimi yapan diğer çiftçiler 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinde çilek üretiminin yaygınlaşması için de yoğun çaba sarf ediyorlar. Bafralı çiftçilerin esas hedefi ise Türkiye’de önemli bir çilek üretim merkezi olmak.

haber46

Bir Cevap Yazın