Tütün Yetiştiricisinin Gözü Moskova’da

0
997
tutun

Tütün üreticisinin gözü, tütün tarımının geleceğine yönelik kararların ele alınacağı Moskova’daki Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin Taraflar Konferansı toplantısına çevrildi

İSTANBUL – Ülke ekonomisine yaklaşık 450 milyon dolarlık ihracat geliri sağlayan ve 85 bin çiftçinin geçim kaynağı olan tütün tarımının geleceğini etkileyecek kararlar, 13-18 Ekim 2014 tarihinde Moskova’da Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin Taraflar Konferansı toplantısında ele alınacak. Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye’nin tütün yetiştirme ve ihracatındaki rekabetçiliğini olumsuz etkileyecek önerilere karşı, Türkiye’nin temsil ve görüşlerinin büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. 13 Ekim’de Moskova’da düzenlenecek Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin Tarafl ar Konferansı toplantısında tütün tarımına ilişkin kararların da alınacağını belirten Özgener, toplantıda tartışmaya açılacak raporun çiftçilere verilen her türlü teknik ve finansal desteğin sonlandırılması gibi hükümleri içerdiğine değindi. Özgener, “Türkiye’nin tütün ihracat gücünü artırmaya yönelik çalışmalarımız var. Çiftçilerimize sağlanan teknik ve finansal destekler, Türk tütününün dünya piyasalarındaki değerini artırıyor. Yapılan bu teknik ve finansal destekler sayesinde başarılı sonuçlar elde edilirken, çiftçilere verilen bu desteklerin yasaklanması, tüm bu kazanımlara zarar verecektir” dedi.

Özgener, sözlerini şöyle tamamladı: “Tütün çiftçimizin ve ihracatçılarımızın gözü – kulağı bu toplantıda. Oryantal tütün üretiminde birinci sırada olan Türkiye, bu konferansta ‘anahtar ülke’ konumunda.”

kaynak:Dunya

Bir Cevap Yazın