Tüyap Konya Fuarı Başladı

0
1034
Tuyap-Konya-Fuari-Basladi

TÜYAP Konya Tohum ve Hayvancılık Fuarları 27 Şubat-2 Mart 2014 tarihleri arasında Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

TÜYAP Konya Tohum ve Hayvancılık Fuarları 27 Şubat-2 Mart 2014 tarihleri arasında Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Tüyap Konya Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 15 ülkeden 200’e yakın firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile hazırlanan Konya Tohum ve Hayvancılık Fuarları’nın 4 gün boyunca yurtiçi ve yurtdışından gelecek on binlerce ziyaretçiyi Konya’da, Tüyap çatısı altında buluşturarak, yeni iş bağlantılarının kurulacağı bir platform olacağını söyledi.

Ersözlü, Konya’nın tohum üretim merkezi konumunda olduğunu belirterek, “Öyle ki, ülke genelinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yetki almış toplam 484 firmanın 59’unu Konyalı firmalarımız oluşturmakta. Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 35-40’ı bu ilimizde gerçekleşmekte” dedi. Ersözlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konya aynı zamanda sahip olduğu geniş meralar ve üretim alanları ile ülkenin büyükbaş, küçükbaş hayvan, kümes hayvanları ile et, süt, yumurta, bal ve su ürünleri üretimine önemli katkılar sağlamakta. Türkiye’de büyükbaş hayvanlardan elde edilen sütün yüzde 4,8’i, etin ise yüzde 4,1’i Konya’da üretilmektedir. Biz de Konya’da 3. kez tohum sektörünü, ikinci kez de hayvancılık sektörünü bir araya getiriyoruz.”

haber365

Bir Cevap Yazın