Tuza dikkat haftası

0
933
Tuza dikkat haftası

Saruhanlı Sağlık Grup Başkanı Dr. Ali Özer, yetişkin bir insanın günde bir çay kaşığına denk gelen 5 gramdan fazla tuz tüketmesinin sağlık açısından zararlı olduğunu belirtti.

Dr. Özer, Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’deki tuz tüketiminin aşırı denilebilecek boyutlarda olduğunu söyledi. Bunun minimum seviyeye düşürülmesi için Sağlık Bakanlığı’nın çeşitli çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Özer, şunları ifade etti; “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen tuz tüketimi günde 5 gramdır. Bu da bir çay kaşığına denk geliyor. Uzmanlar bunu önerirken, ülkemizde kişi başına günde ortalama 18 gram tuz tüketilmektedir. Bu sağlık açısından çok zararlıdır. Bir insanın günlük ihtiyaç duyduğu tuz miktarı alınan gıdaların içersinde var. Bu nedenle ekstra tuz tüketimine ihtiyaç yoktur. Aşırı tuz tüketimi Yüksek tansiyon, Kalp hastalığı, Böbrek Hastalığı, Kemik erimesi ve mide kanseri gibi birçok hastalık için risk oluşturmaktadır.”

Dr. Özer, günlük diyette tuz alımının 1 gram azaltılmasının felçlerde yüzde 5, kalp krizlerinde yüzde 3’lük azalma; 9 gram azaltılmasının ise felçlerde yüzde 34, kalp krizlerinde yüzde 24’lük azalma sağlayacağını belirtti

AA

Bir Cevap Yazın