TZOB: Destekleme ödemeleri yapılmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl kuraklık, don, dolu afeti yaşayan çiftçinin destekleme ödemelerinin bloke edilmesine tepki gösterdi. Bayraktar, “Destekleme ödemeleri üzerindeki bloke kaldırılmalı, ödemeler yapılmalıdır.” dedi.

Yazılı açıklama yapan Bayraktar, tarımsal sulamadan dolayı elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeninceye kadar destekleme ödemesi verilmemesinin çiftçiyi zor durumda bırakacağını belirtti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet gösteren Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’nin pamuk ve mısırda 2013 yılı için dekar başına 90 lira olarak belirlediği elektrik bedellerinin yüksek olduğuna dikkati çeken Bayraktar, “Elektrik bedelleri düşürülmeli, aşağı çekilmelidir.” çağrısı yaptı.

Advertisement

DESTEKLEME ÖDEMELERİNİ ALMALILAR

Çiftçinin, ülke çapında yaşanan kuraklık, don, dolu, aşırı yağış gibi afetler nedeniyle sıkıntılı bir üretim dönemi geçirdiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: “2014 yılı destekleme ödemelerinin, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borçlarının ödenmesine bağlanması çiftçimizi mağdur eder. Destekleme ödemeleri üzerindeki bloke kaldırılmalı, ödemeler yapılmalıdır. Üreticilerimizin hak ettiği destekleme ödemelerini alabilmeleri gerekir. Cazibe sulama olmadığı için fazla elektrik kullanılarak metrelerce yer altından su çekilmekte, sulama yapılmaktadır. Bu sulama şekli üretim maliyetlerini artırmaktadır. Çiftçimiz için büyük bir yük oluşturmaktadır. Büyük miktarlara ulaşan elektrik borçları yapılandırılmalıdır. Bunlar yapılandırılmazsa, destekleme ödemeleri yapılmazsa önümüzdeki yılın üretimi tehlikeye girer.”

ÇİFTÇİ HASATTAN SONRA YENİ ÜRETİM DÖNEMİNE HAZIRLANACAK

Çiftçinin hasattan sonra yeni üretim dönemine hazırlanacağını belirten Şemsi Bayraktar, “Çiftçimiz hasatta ürünü toplamak ve biçmek için para harcayacak. Hasattan sonra da tarlasına kültürel işlemler yapacak, girdi kullanacak, yeni üretim sezonuna hazırlanacak. Bütün bunlar parayla olacak. Çiftçimize finansman olanağı yaratılmalı, destekleme ödemeleri yapılmalı ki gelecek yılın üretim sezonuna hazırlansın.” dedi.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın