TZOB Don Riskine Karşı Uyardı

0
493
TZOB Don Riskine Karşı Uyardı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, 7-9 Ocak tarihlerinde Akdeniz ve Ege kıyı kesiminde hafif ve orta, diğer bölgelerimizde çok kuvvetli don riski bekliyor.” dedi.

Bayraktrar, kar yağışlarının hububat üretimine olumlu yansıdığını ancak mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıklarının serada ve tarlada yetiştirilen sebzelere, hasadı devam eden narenciye ve muz gibi ürünlere zarar verebildiğini vurguladı.

Kış mevsimi nedeniyle ülke genelinde tarımsal faaliyetin durgun olduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tarımsal faaliyet durgun olmakla birlikte, ılıman iklim kuşağının hakim olduğu illerimizde, seracılık, tarlada kışlık sebze üretimi devam etmekte, narenciye ve muz gibi meyveler de ise hasat sürmektedir. Hava sıcaklıklarının normalleri altına düşmesi, seralarda ısınma ve nakliye maliyetlerinin artmasına, verim düşüklüğüne, işçilik faaliyetlerinin zorlaşmasına, tarlada yetiştirilen kışlık sebzeler ile hasadı devam eden narenciye ve muz gibi ürünlerde ise don olaylarına neden olabilmektedir. Ege ve Akdeniz Bölgesinde meydana gelen düşük hava sıcaklıkları dalda ürün bulunması nedeniyle özellikle narenciye ve muz için risk oluşturmaktadır. Henüz narenciyede meydana gelen bir don olayı olmamakla birlikte, hava sıcaklıklarının daha da düşmesinin beklendiği önümüzdeki günlerde ürün olumsuz etkilenebilecektir.”

Ürününü depolama imkanı bulunan üreticilerin, hasat olgunluğuna gelen ürünlerini toplayıp depolamalarının olası maddi kaybı önleyeceğine dikkati çeken Bayraktar, “ayrıca, meyve ağaçlarında don riski devlet destekli tarım sigortaları kapsamındadır. Üreticilerimiz, don riskine karşı mutlaka sigorta yaptırmalılar. Meyve ağaçlarını don riskine karşı sigorta yaptıran üreticilerimiz, tazminatlarını alarak maddi kaybın önüne geçebilirler.” dedi.

“TARIM ÜRÜNLERİ HER ZAMAN RİSK ALTINDA”

Bilindiği üzere, tarım ürünlerinin tohumun tarlaya atılışından ürünün hasat edilerek ambara konmasına kadar her zaman risk altında olduğunu aktaran Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bu nedenle üreticilerimizin, aşırı yağış, don, dolu gibi tarımsal üretime zarar verecek konularda, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaları takip etmeleri ve gerekli önlemleri erken almaları yararlarına olacaktır.
Ekonomik gücü yeterli olmayan çiftçilerimiz, don zararından korunmak için saman yakma, ürünlerin üzerini örtme gibi yöntemlere başvuruyor. Rüzgar pervaneleriyle havanın karıştırılması, su uygulaması gibi modern tarım tekniği metotları, açık alanda yetiştirilen ürünler için don riskinden korunmada etkili olan yöntemlerdir. Modern tarım tekniklerinin üreticilerimiz tarafından uygulanması ve kullanımının artması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Üreticilerimiz bu konularda bilgilendirilmelidir. Ayrıca teknik olarak desteklenmelidir.”

TZOB Başkanı Bayraktar, 2013-2014 sezonunda çiftçinin başta kuraklık ve don olmak üzere hemen bütün doğal afetlerle karşı karşıya kaldığını, büyük sıkıntı yaşadığını, bitkisel üretimin yüzde 6,6 gerilediğini bildirerek, “Bu yıl yağışlı başladı ama tarım üstü açık bir fabrika. Ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor. Umarız, 2014-2015 üretim sezonu büyük bir doğal afet yaşanmadan geçer de çiftçimiz rahat bir nefes alır.” temennisnde bulundu.

kaynak:www.cihan.com.tr

Bir Cevap Yazın