TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Yağışlar üreticiyi rahatlattı

0
816
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Yağışlar üreticiyi rahatlattı

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bahar yağışlarının böyle devam etmesi halinde verimin yüksek olacağını dile getirdi. Bayraktar. “Bu yağışların, Mayıs ayının ilk yarısında da devamı halinde buğdayın su ihtiyacı karşılanacak” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı illerde lokal olarak görülen yağış yetersizliği hariç tutulursa, bahar yağışlarının yeterli olduğunu bildirerek, “Bahar yağışları böyle devam ederse verim yüksek olacak” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, bölgelerden aldıkları verilerin bahar yağışlarının yeterli olduğunu gösterdiğini belirtti. Türkiye’nin hemen tamamında ilkbaharda düşen yağışların tarımda büyük bir kesimi ilgilendirdiğini bildiren Bayraktar, özellikle kışlık olarak ekilen buğday, arpa gibi ürünlerin gelişimi ile şekerpancarı, mısır, ayçiçeği gibi yazlık ekilişlerin yapılabilmesi için gerekli koşulların oluşması açısından ilkbahar yağmurlarının çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Geniş alanlarda yetiştiriciliği yapılan stratejik ürün buğdayın genellikle, sulama imkânı olmayan tarım arazilerinde, tamamen yağışlara bağımlı olarak üretildiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Yağış miktarı ve bunun vejetasyon dönemindeki dağılımı (yağış rejimi) verimi etkilemekte, yağışa bağlı olarak buğday veriminde yıldan yıla büyük değişiklikler görülmektedir. Buğday bitkisinin vejetasyon boyunca istediği su miktarı gelişme dönemlerine göre farklılık göstermektedir. Kütlesel büyümenin hızlı olduğu ve başağın oluştuğu sapa kalkma ve tane doldurma dönemlerinde alınan yağış, buğday verimini çok etkilemektedir. Bu dönemler Mart ayının ortalarından Mayıs ortalarına kadar olan zaman dilimine tekabül etmektedir. Bu dönemdeki yağış noksanlığı büyük oranda verim azalmalarına neden olabilmektedir.”

-GÜNEYDOĞU’DA BAZI İLLERDE LOKAL YAĞIŞ YETERSİZLİĞİ VAR”-

Bu yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı illerde lokal olarak görülen yağış yetersizliği hariç tutulursa, bahar yağışlarının yeterli olduğunu bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:

“Buğdayın gelişme dönemlerinde düşen yağışların böyle devam etmesi ve herhangi bir doğal afet görülmemesi halinde bu yıl verimin yüksek olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye genelindeki yağışlar üreticimizi rahatlattı. Bu yağışların, Mayıs ayının ilk yarısında da devam etmesi halinde buğdayın su ihtiyacı karşılanacak.”

Bu durumun aynı zamanda ilkbaharda ekilecek olan şekerpancarı, mısır ve pamuk, ayçiçeği gibi ürünlerin tohumlarına da çimlenme ve gelişimi için uygun toprak nemini sağlaması açısından da önem arz ettiğini belirten Bayraktar, “Böylece sağlıklı bitki gelişimi sağlanacak, daha kaliteli, verimli ürünün elde edilecek” dedi.

haberler.com

Bir Cevap Yazın